106 tys. Widzów w Teatrze Powszechnym

rozmowa z Ewą Pilawską

Wśród łódzkich teatrów, nad którymi pieczę sprawują UMŁ i Urząd Marszałkowski, kolejny raz sezon najdłużej trwał w Teatrze Powszechnym. Zakończył się wczoraj. Grać, czy nie grać w wakacje? - pyta Renata Sas. Dyrektor Ewa Pilawska mówi krótko: grać. Rozmowa w Expressie Ilustrowanym.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do nadkompletów, ale jeśli nawet przy prawie 40-stopniowej temperaturze było około 70 procent widzów, to ma to sens - dodaje.

Do wakacyjnego repertuaru trafiły niezniszczalne "Szalone nożyczki", najnowsza komedia "Brancz"... [na zdjęciu] ale szczególnie chcę podkreślić skutek projektu Wakacje z Kulturą realizowanego wspólnie z miastem.

Prezentowaliśmy "Stopklatkę" Maliny Prześlugi. To właściwie modnodram Jakuba Firewicza o chłopaku, któremu wypadek zburzył życie. Sztuka stawia trudne pytania i wiedzie do konkluzji, że przyszłość zależy od nas, że warto się zmierzyć z najtrudniejszymi problemami. Na zapełnionej widowni byli młodzi ludzie, często po ciężkich życiowych doświadczeniach, walce z uzależnieniami. Spotkał się z nimi psycholog, obejrzeli inscenizację i już umówili się na kolejne spotkanie w teatrze.

Słowem wakacyjne granie było satysfakcjonującym finałem jubileuszowego, udanego sezonu Teatru Powszechnego.

- Mamy satysfakcję. Gościło u nas ponad 106.000 widzów, było 11 premierowych wydarzeń - od "Wytwórni piosenek", widowiska muzycznego specjalnie napisanego przez Macieja Karpińskiego i Macieja Wojtyszko, z melodiami z czasów wojennych i kompozycjami Jerzego Satanowskiego na nasze 70-lecie, które splotło się z 70-leciem Wytwórni Filmów Fabularnych, po premiery dla niewidomych, wystawy, sympozja, a nawet co dwa tygodnie prowadziliśmy zajęcia z jogi.

Kiedy zaczyna się sezon?

- 11 września wracamy do pracy, a już następnego dnia gramy "Brancz".

Co na pierwszą premierę 2015/2016?

- Jeszcze nie mogę zdradzić.

Renata Sas
Express Ilustrowany
14 lipca 2015
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...