12 zespołów z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych

13. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Miłośnicy tańca współczesnego mogą już odliczać godziny - w środę, 11 bm., rozpoczną się 13. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

W trakcie pięciu festiwalowych wieczorów na trzech lubelskich (i jednej chełmskiej) scenach wystąpi 12 zespołów z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Znajdą się wśród nich wykonawcy dobrze w Lublinie znani, wielokrotnie uczestniczący w spotkaniach, jak Śląski Teatr Tańca czy Teatr Dada von Bzdülöw, ale także tacy, którzy po raz pierwszy zaprezentują u nas swój kunszt. Wszystkich jednak łączy wysoki poziom artystyczny, gwarantowany wnikliwym procesem kwalifikacji do festiwalu.

Od ubiegłego roku organizatorzy spotkań tak układają ich program, by pokazywać taniec współczesny w relacjach z innymi dziedzinami sztuki. Rok temu były to sztuki plastyczne, tym razem będą to związki tańca z literaturą. Zobaczymy więc spektakle inspirowane wątkami zaczerpniętymi zarówno z klasyki, jak i literatury współczesnej.

Już pierwszego dnia festiwalu czeka nas spotkanie z literaturą rangi najwyższej – zobaczymy dwa spektakle nawiązujące do postaci Ofelii z „Hamleta” Szekspira. Inspiracją dla Marty Pietruszki z Teatru Gestu i Ruchu stał się XIX-wieczny podręcznik sztuki aktorskiej Wojciecha Bogusławskiego, a punktem wyjścia realizacji „Śmierć Ofelii” stał się monolog szalonej Ofelii, przetłumaczony na język gestów, zgodnie z instrukcjami rozdziału poświęconego scenicznemu ukazaniu szaleństwa. Z kolei przedstawienie „Ofelia is not Dead” Izabeli Chlewińskiej rozpoczyna się w momencie śmierci bohaterki i jest rodzajem choreograficznej fantazji na motywach z Szekspira.

Program pierwszego dnia festiwalu uzupełni spektakl „Bliźnięta” Compagnie Pál Fernák.

Program Spotkań Teatrów Tańca

* Środa
Godz. 19.00, Teatr Muzyczny – Compagnie Pál Fernák – „Bliźnięta”
Godz. 22.00, Sala Nowa CK – Teatr Gestu i Ruchu – „Śmierć Ofelii” oraz Izabela Chlewińska – „Ofelia is not Dead”

* Czwartek
Godz. 18.00, Chatka Żaka – Deja Donne Company – „Mgnienie nadziei”
Godz. 19.30, Teatr Muzyczny – Johannes Wieland – „newyou”
Godz. 22,.00, Sala Nowa CK – Dada von Bzdülöw – „Czerwona trawa”

Bilety na spektakle: ulgowy 15 zł, normalny 25 zł

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
10 listopada 2009

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia