12 zespołów z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych

13. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Miłośnicy tańca współczesnego mogą już odliczać godziny - w środę, 11 bm., rozpoczną się 13. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

W trakcie pięciu festiwalowych wieczorów na trzech lubelskich (i jednej chełmskiej) scenach wystąpi 12 zespołów z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Znajdą się wśród nich wykonawcy dobrze w Lublinie znani, wielokrotnie uczestniczący w spotkaniach, jak Śląski Teatr Tańca czy Teatr Dada von Bzdülöw, ale także tacy, którzy po raz pierwszy zaprezentują u nas swój kunszt. Wszystkich jednak łączy wysoki poziom artystyczny, gwarantowany wnikliwym procesem kwalifikacji do festiwalu.

Od ubiegłego roku organizatorzy spotkań tak układają ich program, by pokazywać taniec współczesny w relacjach z innymi dziedzinami sztuki. Rok temu były to sztuki plastyczne, tym razem będą to związki tańca z literaturą. Zobaczymy więc spektakle inspirowane wątkami zaczerpniętymi zarówno z klasyki, jak i literatury współczesnej.

Już pierwszego dnia festiwalu czeka nas spotkanie z literaturą rangi najwyższej – zobaczymy dwa spektakle nawiązujące do postaci Ofelii z „Hamleta” Szekspira. Inspiracją dla Marty Pietruszki z Teatru Gestu i Ruchu stał się XIX-wieczny podręcznik sztuki aktorskiej Wojciecha Bogusławskiego, a punktem wyjścia realizacji „Śmierć Ofelii” stał się monolog szalonej Ofelii, przetłumaczony na język gestów, zgodnie z instrukcjami rozdziału poświęconego scenicznemu ukazaniu szaleństwa. Z kolei przedstawienie „Ofelia is not Dead” Izabeli Chlewińskiej rozpoczyna się w momencie śmierci bohaterki i jest rodzajem choreograficznej fantazji na motywach z Szekspira.

Program pierwszego dnia festiwalu uzupełni spektakl „Bliźnięta” Compagnie Pál Fernák.

Program Spotkań Teatrów Tańca

* Środa
Godz. 19.00, Teatr Muzyczny – Compagnie Pál Fernák – „Bliźnięta”
Godz. 22.00, Sala Nowa CK – Teatr Gestu i Ruchu – „Śmierć Ofelii” oraz Izabela Chlewińska – „Ofelia is not Dead”

* Czwartek
Godz. 18.00, Chatka Żaka – Deja Donne Company – „Mgnienie nadziei”
Godz. 19.30, Teatr Muzyczny – Johannes Wieland – „newyou”
Godz. 22,.00, Sala Nowa CK – Dada von Bzdülöw – „Czerwona trawa”

Bilety na spektakle: ulgowy 15 zł, normalny 25 zł

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
10 listopada 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki