16. rocznica śmierci

Ludwik Flaszen przeczyta tekst "Grotowski powtórzony. Słowa, słowa, słowa"

W środę 14 stycznia o godz. 18.00 w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się spotkanie z okazji 16. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego. Ludwik Flaszen przeczyta i zinterpretuje tekst "Grotowski powtórzony. Słowa, słowa, słowa".

Podczas spotkania wraz z Ludwikiem Flaszenem będzie można zastanowić się, jak brzmi dyskurs Grotowskiego, dziś "powtórzony". Czy jest zrozumiały - i jak? - dla tych, którzy nigdy nie zetknęli się osobiście z praktyką mistrza z Opola, Wrocławia i Pontedery?

Tekst ukazał się po raz pierwszy w 1986 roku w tomie "Maski" pod redakcją Marii Janion i Stanisława Rośka, w serii "Transgresje", jego przedruk ukazał się nakładem wydawnictwa słowo/ obraz terytoria w Roku Grotowskiego 2009. Zawiera on zapis spotkania, jakie Jerzy Grotowski odbył w Gdańsku 20 marca 1981 roku z seminarzystami Marii Janion. Zapis wyjątkowy, bo sporządzony przez pamięci przez trzy osoby.

W recenzji Tomasz Miłkowski ("Książki" nr 5) stwierdza: "Ważne jednak jest nie tylko to, co Grotowski mówił, ale jak został odebrany. [...] Grotowski wprawdzie prostował to i owo, ale był przeciwnikiem tzw. magnetofonowej rejestracji. Uważał, że najważniejsze jest to, co dzieje się pomiędzy mówiącym i słuchającym, a więc przetworzenie tekstu w odbiorze, co przynosi wiedzę o tym, jak słuchamy, jak się komunikujemy. Pod tym względem lektura tej książeczki jest niezwykle pouczająca".

Spotkanie z Ludwikiem Flaszenem interpretującym słowa Grotowskiego stanowi zapowiedź cyklu, który Instytut Grotowskiego zorganizuje na wiosnę 2015 roku. Jego celem jest zaproszenie wybitnych intelektualistów, osób spoza teatru, np. polityków, socjologów, teologów, którzy podejmą dialog lub spór z tekstami Jerzego Grotowskiego.

Ludwik Flaszen był uczestnikiem i świadkiem wielkiej epoki teatru. Współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego przez cały okres jego istnienia (1959-1984). W latach osiemdziesiątych - dyrektor. Krytyk, pisarz, wieloletni partner twórczego dialogu z Grotowskim, sam został praktykiem, prowadząc doświadczenia parateatralne, warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Jego pierwsza książka "Głowa i mur" (1958) została skonfiskowana przez cenzurę PRL. Autor "Cyrografu" - tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie 1971, ostatnie - 1996, Kraków; wersja francuska - Paryż 1990). Jego tom szkiców "Teatr skazany na magię" (Kraków 1983) zawiera teksty oraz wykłady związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. W roku 2010 ukazał się jego tom "Grotowski & Company" w języku angielskim, a w roku 2013 w języku włoskim. W przygotowaniu przekłady na języki: francuski, hiszpański, portugalski (Brazylia). W październiku 2014 ukazała się jego najnowsza książka w języku polskim "Grotowski & Company. Źródła i wariacje". Za swoją działalność artystyczną i naukową otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Turyńskiego. Od 1984 roku, po rozwiązaniu Teatru Laboratorium, mieszka w Paryżu.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

(-)
Materiał organizatora
13 stycznia 2015
Portrety
Jerzy Grotowski

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...