17 MFSM: Szkoła błaznów

"Szkoła błaznów" - reż. Zbigniew Szymczyk - Wrocławski Teatr Pantomimy

Świetny spektakl wedle scenariusza i w reżyserii Zbigniewa Szymczyka, oparty na mrocznym dramacie Michale de Ghelderode'a, mistrzu teatru okrucieństwa.

Spektakl rozwija się niejako dwutorowo. Pod względem dramaturgicznym jest ucieleśnieniem idei dramaturga, który świat i historię pojmował jak ciąg niekończącego się okrucieństwa i przemocy, w którym jednostka ma niewielkie szanse. Pod względem formalnym zaś przedstawienie jest bez mała encyklopedią teatru ludycznego, odsłania jarmarczne, najdawniejsze źródła teatru pantomimy. Teatru, który wywodzi się nie z salonu, ale z najstarszych ludowych igrców, pokazywanych ku uciesze tłumów.

Czegóż tu nie ma: popisy woltyżerek, linoskoczków czy żonglerów, zmagań siłaczy, sztuczek iluzjonistów, a nawet rzucania nożami do celu z przywiązanym do koła człowiekiem.

Sceny to mroczne i kolorowe, pełne tajemnicy i magii, a też nieposkromionego dowcipu, nader atrakcyjne wizualnie, zaskakujące niektórymi rozwiązaniami formalnymi (jak napowietrzne sceny, rzutowane na ekran z sytuacji rozgrywających się w pozycji "na leżąco").

Całość spina nieoczekiwanie radosny finał - wykonywana za pomocą plastikowych rurek przez cały zespól aranżacja "Ody do radości" - tak nadzieja przedziera się mroki okrucieństwa i głupoty.

Wrocławski Teatr Pantomimy pokazał się na festiwalu w doskonalej formie tym zdyscyplinowanym, ansamblowym spektaklu potwierdzając skalę swoich możliwości.

Tomasz Miłkowski
www.aict.art.pl
5 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia