20 mln na remont filharmonii i teatru w Lublinie

Początek współpracy z rządem?

Umowę na dofinansowanie kwotą ponad 20 mln zł modernizacji siedzib Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego podpisali w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz przedstawiciele zarządu województa lubelskiego.

Obie instytucje kultury mieszczą się w nieukończonym od blisko 40 lat gmachu nazywanym przez lublinian "teatrem w budowie". W jego miejscu w październiku ruszyła budowa Centrum Spotkania Kultur. Cała inwestycja będzie kosztowała 201 mln zł, z czego przeszło 50 mln zł pochłonie modernizacja filharmonii i teatru muzycznego.

- Mam szczególną satysfakcję, bo to jest ostatnie moje zobowiązanie, które podejmowałem w ostatnich latach deklarując moje zainteresowanie i środki finansowe na te inwestycje, które były źródłem kłopotów - powiedział Zdrojewski.

Zdrojewski przypomniał, że ministerstwo wsparło już remonty Teatru Starego w Lublinie, siedziby Teatru Gardzienice, klasztoru powizytkowskiego, gdzie mieści się siedziba lubelskiego Centrum Kultury oraz jedenastu obiektów sakralnych w regionie.

Zdrojewski zaznaczył, że największym problemem był nieukończony kompleks gmachu teatru, o który był pytany wszędzie tam gdzie spotykał mieszkańców Lublina, nawet - jak mu się zdarzyło - w Indiach.

Pieniądze na dofinansowanie inwestycji pochodzą z rezerwy krajowej wykonania unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. - Otrzymałem ofertę od władz urzędu marszałkowskiego, władz Lublina, aby wspólnie zebrać środki finansowe i ten przedmiot może pewnego kompleksu zostanie z mapy Lublina wykreślony - dodał Zdrojewski.

Członek zarządu województwa lubelskiego Jacek Sobczak podkreślił, że budowa Centrum Spotkania Kultur jest kluczową inwestycją dla regionu, ponieważ spełnia ambicje kulturowe mieszkańców. Dodał, że budowa jest dobrym przykładem współpracy regionu z rządem. - Koszt jest tak wielki, że każda złotówka pomaga tej inwestycji - zaznaczył Sobczak.

Widownie i inne pomieszczenia filharmonii i teatru muzycznego będą przebudowane i dostosowane do aktualnych wymagań przepisów przeciwpożarowych. Powstaną dwie nowe klatki schodowe, wymienione będą instalacje, drzwi oraz okna, a ściany zostaną ocieplone. Prace już się rozpoczęły, prowadzi je spółka Budimex.

Nieukończona część gmachu jest rozbierana. Tu ma powstać nowoczesna sala wielofunkcyjna, ze sceną i widownią na około tysiąc miejsc, sala kameralna dla 200 widzów i sala kinowa dla 170 widzów, a także liczne pomieszczenia wystawowe, seminaryjne, sale prób, garderoby i magazyny. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny LED, na którym wyświetlane będą transmisje z wydarzeń kulturalnych, relacje i informacje. Przed gmachem będzie urządzony plac i parking. Całość ma być gotowa w 2015 r.

"Teatr w budowie", zaplanowany z wielkim rozmachem, rozpoczęto wznosić w 1974 r. W centrum miasta powstał gmach o ponad 40-metrowej wysokości, jednak wykończono tylko jego część, gdzie znalazły siedziby filharmonia i teatr muzyczny. Największy fragment niszczał bezużytecznie ogrodzony drewnianym płotem.

(-)
(PAP)
30 listopada 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia