20. urodziny Instytutu Teatralnego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego obchodzi swoje dwudziestolecie.

Program obchodów ogłoszono podczas wtorkowej konferencji w siedzibie Instytutu.

9 września o godz. 19, odbędzie się koncert muzyki teatralnej i musicalowej "Tak brzmi teatr" w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej według scenariusza i w reżyserii Mateusza Pospieszalskiego. W programie koncertu usłyszymy także kompozycje Grzegorza Turnaua, Teoniki Rożynek, Joanny Szczęsnowicz, Marka Materny.

Mateusz Pospieszalski zaprezentuje utwór specjalnie napisany na tę okoliczność: "I ciągle widzę ich twarze" z tekstem Stanisława Wyspiańskiego oraz "Marionetki" z tekstem Cypriana Kamila Norwida. Artystom towarzyszyć będzie kilkuosobowy zespół muzyczny.

W grudniu Instytut Teatralny planuje zorganizować konferencję naukową pt. "Czy istnieje polska szkoła historii i krytyki teatru?", na którą zapisy trwają do 15 września. Tytuł konferencji odnosi się do tekstów Leona Schillera - reżysera, inscenizatora, krytyka i historyka teatru.

Pod koniec roku ma pojawić się także jubileuszowa publikacja, zawierająca kalendarium z ostatnich pięciu lat działalności instytutu oraz wspomnienia byłych pracowników placówki. Instytut będzie kontynuować także cykl audycji "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" na antenie radiowej Dwójki.

"Profesor Zbigniew Raszewski zostawił listę dwudziestu, swoim zdaniem, najważniejszych polskich dramatów i staramy się je przybliżać słuchaczom w cyklicznych audycjach radiowych. Zależało nam na tym, aby w tytule była pewna wieloznaczność: to nie tylko teksty dramatyczne, ale także ludzkie historie zamknięte w tych dramatach" - wyjaśnił podczas konferencji Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego ds. programowych.

Joanna Zalewska , Zofia Suwała
Kurier PAP
6 września 2023

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia