20 wydarzeń na wszystkich scenach Teatru Śląskiego

6. Międzynarodowy Festiwal Open the Door: 3 – 11 czerwca 2023

Spektaklem "La Gioia" w wykonaniu zespołu Compania Pippo Delbono zakończyliśmy 6. edycję międzynarodowego festiwalu OPEN THE DOOR.

W ciągu dziewięciu dni zaprezentowaliśmy 20 wydarzeń, które odbywały się na wszystkich scenach Teatru Śląskiego, na katowickim rynku, a także w Kinie Światowid i w Muzeum Śląskim.

Podczas gali zamknięcia festiwalu po raz pierwszy wręczyliśmy również Nagrodę OPEN THE DOOR. Statuetkę autorstwa Katarzyny Kozyry przekazał Hospicjum Cordis Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, który jest honorowym patronem festiwalu.
__

"Dziękujemy za wsparcie i patronat honorowy Marszałkowi Województwa Śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu. Dzięki wsparciu finansowemu od tego roku będziemy mogli przyznawać Nagrodę OPEN THE DOOR osobom lub instytucjom, które w pełni realizują ideę przyświecającą festiwalowi.

Otwórzmy drzwi dla wszystkich, bo wszyscy jesteśmy podobni. Podobni w pragnieniu prawdy, sprawiedliwości i miłości. A przestrzenią, w której możemy się spotkać i nie czuć żadnych barier i przeszkód w realizacji marzeń, jest sztuka, a więc również teatr.

Otwórzmy drzwi do teatru. Wszak, jak mawiał Tadeusz Kantor, nie wchodzi się do niego bezkarnie. Sztuka zostawia trwały ślad w człowieku i jeśli decydujesz się na taki krok, to pamiętaj jedno: staniesz się wolny. I niech to będzie twój stygmat, który dumnie będziesz niósł przez świat.
Sztuka to wolność.

Bez względu na to, jakie ograniczenia kierują twoim istnieniem na tym świecie. Jesteś wolny, bo wolność nosisz w sobie. A teatr i sztuka pozwolą ci w to uwierzyć. Bądź wolny!"
Robert Talarczyk

Aneta Głowacka
Materiał organizatora
13 czerwca 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Feblik
Lech Mackiewicz
Małgorzata Maciejewska, czerpiąc z ta...