200 uczestników z całego świata

5. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

Przez najbliższy tydzień Białystok będzie gościł artystów niemal z całego świata. Przyjadą na V Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Imprezę otwiera spektakl "Tragedia Macbetha“ w wykonaniu absolwentów naszej Akademii Teatralnej

Spodziewamy się przyjazdu około dwustu uczestników. Pojawi się czternaście grup teatralnych m.in. z Francji, Izraela, czy Iranu – mówi Wojciech Kobrzyński, pracownik Akademii Teatralnej.

Artyści będą występowali na scenie Akademii Teratralnej i w Białostockim Teatrze Lalek. Poza tym od środy do soboty na Rynku Kościuszki zaplanowano niecodzienne spektakle teatru z Wietnamu.

– Nie są to na pewno typowe przedstawienia – mówi Kobrzyński. – Lalki będą się bowiem poruszać na wodzie nalanej do przenośnego basenu. O sporym nowatorstwie można też mówić określając teatr jednego widza Bruno Pilza z Niemiec. Chodzi o to, że artysta w niewielkim pomieszczeniu będzie wystawiał swą sztukę dla każdego z osobna.

Występy poszczególnych szkół zainauguruje dzisiejszy pokaz sztuki "Tragedia Macbetha” w wykonaniu absolwentów naszej Akademii Teatralnej. – Staraliśmy się przedstawić szekspirowską tragedię w jak najbardziej współczesny sposób. W scenografii dominuje metal, a aktorzy są ubrani w skóry i noszą glany – mówi Grzegorz Kwieciński, reżyser przedstawienia.

Po pokazie natomiast można się udać do Białostockiego Teatru Lalek, gdzie o godzinie 16.30 odbędzie się otwarcie wystawy "Lalka w teatrze”. Pół godziny później teatr z Hiszpanii wystawi sztukę "Ziemia ciężarna”.

– Dzięki temu, że wystąpią u nas artyści z różnych stron świata, białostoccy miłośnicy teatru będą mogli poznać konwencje i formy wyrazu, które nie są znane w Polsce – mówi Małgorzata Langier, zastępca dyrektora BTL.

Taka idea przyświecała zresztą dziesięć lat temu twórcom pierwszego festiwalu. – Wiadomo, że dobrze jest poznać świat. Dzięki festiwalowi ten świat przychodzi do nas – śmieje się Wojciech Kobrzyński.

Program Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich

Tomasz Mikulicz
Kurier Poranny
23 czerwca 2010

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...