2020-04-11 - g. 12.00 - "Trzy wesołe krasnoludki" reż. Konrad Imiela - Teatr Capitol we Wrocławiu

Teatr Capitol z Wrocławia zaprasza

Zobacz musical bez wychodzenia w domu.

Historię o trzech przebiegłych stworkach leśnych ("Tre knepiga troll") napisał i zilustrował w latach 30. ubiegłego wieku szwedzki autor książek dla dzieci, Einar Norelius. Opowieść przełożył na język polski L.J. Wirski i według tego właśnie tłumaczenia Jan Brzechwa spisał krasnoludkowy poemat wierszem.

Książeczka w wersji polskiej – z ilustracjami Noreliusa – ukazała się nakładem Nowego Wydawnictwa w Warszawie (Zakłady Graficzne Straszewiczów). Bajka musiała się podobać, bo wkrótce potem w księgarniach pojawiły się "Krasnoludki w ciepłych krajach: nowe przygody trzech wesołych krasnoludków". W powojennej Polsce "Trzy wesołe krasnoludki" miały tylko dwa wydania w Czytelniku, w latach 1959 i 1961, z rysunkami Jerzego Desselbergera. Książeczki więcej nie wznawiano – być może historyjka okazała się poematem nie dość pedagogicznym?

"Trzy wesołe krasnoludki" to rodzinny musical na podstawie wierszowanej bajki Jana Brzechwy. Jej bohaterowie - tytułowe krasnoludki - wyruszą na podbój świata z niezwykłym, jak na tak maleńkie stworzenia, hartem ducha. Polecą na Księżyc, będą nurkować, wynajmować wiatr i wypasać biedronki, urządzą turniej rycerski i koncert rockowy...

„Trzy wesołe krasnoludki", z muzyką Mikromusic, trafi do sieci w najbliższą sobotę, 11 kwietnia w południe. Spektakl Teatru Muzycznego Capitol będzie można oglądać online do wznowienia normalnej działalności teatru, podobnie jak dwa wcześniej uwolnione spektakle dla dorosłych: „Śmierdź w górach" i „Idiotę".

 

(-)
Materiał Teatru
11 kwietnia 2020
Portrety
Konrad Imiela

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia