2020-04-14 - g. 21.00 - "Biesy" reż. Krzysztof Jasiński - Krakowski Teatr Scena STU

"Biesy" Teatru STU online

We wtorek 14.04 o godzinie 21.00 na facebookowym kanale Teatru STU zostanie pokazana online transmisja nagranego w 2014 r. spektaklu „Biesy" w adaptacji i w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.

„Biesy" według Fiodora Dostojewskiego w adaptacji Krzysztofa Jasińskiego łączą elementy misterium i współczesnego dreszczowca. Wchodzimy w świat tajnych sprzysiężeń i wykwintnych salonów, pełnych pięknych kobiet. To głęboko metafizyczne przedstawienie, przepojone atmosferą grozy, ale wyposażone w dużą dawkę komizmu. Wielkim atutem tego przedsięwzięcia jest uduchowiona, cerkiewna muzyka śpiewana przez Chór Woskresinnia.

"Biesy" reż. Krzysztof Jasiński - Krakowski Teatr Scena STU

___

"Namiętność, obłęd, szaleństwo, zbrodnia, zło – dominanty twórczości Dostojewskiego wychylają się z postaci grających na scenie, ale nie przejmują nad nimi władzy. Owszem w przypadku Michała Stawrogina czynią sobie z niego narzędzie sprawcze w realnym świecie, ale z jego spowiedzi wynika, że nie był on tylko bezwładnym pionkiem w rękach piekielnych mocy. Można powiedzieć, że sprzyjały mu one w jego działaniach, dodając mu odwagi i stając na drodze odwrotu. Duszę ma przesiąkniętą piekielnym ogniem, pozbawioną wyrzutów sumienia. Widoczne jest to, gdy opowiada Tichonowi swoje życie – tonem spokojnym i opanowanym – jakby zbrodnie, które wyjawia były udziałem kogoś innego.

„Biesy" kuszą, intrygują i zachęcają do uczestnictwa w swoistym studium zła. Warto w tym przypadku poddać się ich pokusie, tym bardziej, że z widowni czuwa i sprawuje nad biesami władzę sam „ojciec" przedstawienia."

(Monika Sobieraj-Mikulska - Dziennik Teatralny Kraków)

(-)
Materiał Teatru STU
14 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia