2020-04-15 - g. 20.00 - „Hindełe, siostra sztukmistrza" - reż. Paweł Passini - Teatr im. J. Osterwy w Lublinie

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie online

W ramach akcji „Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!" Teatr im. J. Osterwy w Lublinie przygotowuje kolejne pokazy online swoich spektakli.

W najbliższą środę 15 kwietnia odbędzie się pokaz spektaklu „Hindełe, siostra sztukmistrza" Pawła Passiniego a 22 kwietnia „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" Jerzego Jana Połońskiego. Obydwa spektakle wyemitowane zostaną o godz. 20.00.

Pokaz online spektaklu „Hindełe, siostra sztukmistrza" odbędzie się w środę 15 kwietnia 2020r. o godz. 20.00.

https://www.facebook.com/events/1173976956276973/
Link do transmisji pojawi się w wydarzeniu na Facebooku (jako pokaz premierowy).

Hindełe, siostra sztukmistrza
Autor: Patrycja Dołowy

W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem. Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie. Pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera. Wciąż nasuwa się pytanie: po co nam ona? Dlaczego właściwie chcemy ją odnaleźć? Czy obraz będzie pełniejszy, gdy dołożymy do niego te brakujące puzzle? I nagle w ślad za jej historią, pojawiają się inne, wcześniej nieusłyszane historie kobiet, które dziś domagają się głosu.

reżyseria: Paweł Passini
scenografia: Mirek Kaczmarek
kostiumy: Marta Góźdź
scenografia multimedialna: Maria Porzyc
muzyka: Daniel Słomiński
reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
ruch sceniczny: Wojciech Kaproń

Obsada:
Hanka Brulińska, Teresa Filarska, Edyta Ostojak, Jolanta Rychłowska, Nina Skołuba-Uryga, Jowita Stępniak, Daniel Dobosz, Wojciech Dobrowolski, Paweł Janyst, Dariusz Jeż, Jerzy Kurczuk, , Maciej Grubich

___

Pokaz online spektaklu „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" odbędzie się w środę 22 kwietnia 2020r. o godz. 20.00.

Link do transmisji pojawi się w wydarzeniu na Facebooku (jako pokaz premierowy).

Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające
Autor: Leon Schiller

"Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" to widowisko śpiewno-muzyczne na podstawie śpiewnika Leona Schillera, inscenizatora, teoretyka teatru, pedagoga, jednej z największych postaci teatru polskiego. Śpiewogra Schillera, wystawiona po raz pierwszy w 1945 roku w obozie dipisów w polskim teatrze w Lingen stanowi jedyną w swym rodzaju mieszankę utworów muzycznych. Twórca zbierał codzienne piosenki wykonywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku, z łagodnym przymrużeniem oka przedstawiając Polaków portret własny w piosence. Tak powstał zbiór utworów naiwnych, prościutkich, garściami czerpiących z ukochanej przez Schillera staropolszczyzny, z późniejszych epok historycznych aż do lat międzywojennych. Wodewile, piosenki i tańce, które niesłusznie kojarzą się dziś z pojęciem lżejszej muzy, a które są kwintesencją teatru.

reżyseria i opracowanie dramatyczne: Jerzy Jan Połoński
kostiumy/scenografia: Barbara Wołosiuk
choreografia: Urszula Pietrzak
projekcja video: Dawid Kozłowski
muzyka: Łukasz Damrych
przygotowanie wokalne: Aleksandra Mikołajczyk

Obsada:
Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Teresa Filarska, Grażyna Jakubecka, Anna Torończyk, Jowita Stępniak, Tomasz Bielawiec, Wojciech Dobrowolski, Artur Kocięcki, Witold Kopeć, Jerzy Kurczuk, Marek Szkoda

___

Akcja Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!
W centrum zainteresowań naszego teatru stawiamy Was, naszych widzów. W wielu spektaklach Teatru Osterwy mogliście zobaczyć bliskie Wam historie lub te zasłyszane z mediów. Nawet przywołując klasykę literatury nasi twórcy myślą o Was, sprawiając, że szesnastowieczne teksty Szekspira czy odwołujące się do mieszczańskiego teatru XIX wieku przypominają współczesne nam czasy.

Zapraszamy do śledzenia wszystkich wydarzeń w ramach akcji Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze! na:
https://www.teatrosterwy.pl/
https://www.facebook.com/TeatrOsterwy/
https://www.instagram.com/teatrosterwy/

Barbara Żarinow
Materiał Teatru
15 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia