2020-04-24 - g. 18:00 - Drugi Weekend OFF/ON-Północna - Teatr Muzyczny w Łodzi - 2020-04-26

Teatr Muzyczny wirtualnie

Przebojowy koncert z tekstami Osieckiej oraz poruszająca, niezwykle plastyczna podróż w głąb ludzkiej psychiki. Na wirtualnej scenie OFF/ON Teatr Muzyczny w Łodzi zaprezentuje w ten weekend dwa wydarzenia, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna: spektakl „Straty/Nadmiary" w wykonaniu Nyska Studio oraz recital Marcina Januszkiewicza „Osiecka po męsku".

Przebojowy koncert z tekstami Osieckiej oraz poruszająca, niezwykle plastyczna podróż w głąb ludzkiej psychiki. Na wirtualnej scenie OFF/ON Teatr Muzyczny w Łodzi zaprezentuje w ten weekend dwa wydarzenia, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna: spektakl „Straty/Nadmiary" w wykonaniu Nyska Studio oraz recital Marcina Januszkiewicza „Osiecka po męsku"

– To co łączy obie propozycje to charyzma wykonawców, którzy potrafią wciągnąć widza bez reszty w świat swojej kameralnej opowieści – podkreśla Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu OFF-Północna i jego pomysłodawca. – Natomiast odmienność form obu przedstawień znakomicie uwypukla koncepcję naszego festiwalu, którego celem jest pokazanie różnorodności teatru muzycznego w jego off-owej odsłonie – podkreśla. Projekt OFF/ON to pomysł teatru na to, by nie rezygnować całkowicie z tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna, której program przeniesiono na przyszły rok. Przez miesiąc w każdy weekend prezentowane są dwa wydarzenia zarejestrowane w ubiegłych latach, a towarzyszą im wirtualne spotkania z twórcami.

W najbliższy piątek od g. 18.00 w blogu Muzyczny Wirtualnie zobaczyć będzie można „Straty/Nadmiary", wyreżyserowany przez Michała Rzepkę spektakl duetu aktorskiego NYSKA Studio. Szymon Nygard i Joanna Wiśniewska w widowisku na podstawie głośnej książki Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem", podejmują tematykę związaną z neuropsychologią – szaleństwem i normalnością. Scenografię i projekcje multimedialne przygotowała Izabela Stronias. – Spektakl jest próbą napisania poematu o cierpieniu, którego bywamy świadkami, często nie rozumiejąc z czym mamy do czynienia – podkreślają twórcy i dodają, że nie chcą epatować patologicznymi, klinicznymi przypadkami schorzeń neurologicznych, a raczej zająć się próbą zrozumienia tych, najczęściej dramatycznych, absurdalnych, a czasem komicznych sytuacji i spróbować pokazać je na scenie. Spektakl przeznaczony jest dla osób powyżej 16 roku życia.

Sobotnia propozycja wirtualnego festiwalu to recital Marcina Januszkiewicza. Jego „Osiecka po męsku" zaskakuje odważnymi, ale dalekimi od tzw. estetyki szoku, wersjami wielkich przebojów i mniej znanych utworów wybitnej autorki tekstów. Januszkiewicz jako aktor i muzyk znakomicie odnajduje równowagę między interpretacją słowa i wokalnymi konwencjami, które każdej piosence nadają wymiar pełnej muzycznej opowieści. W czasie recitalu usłyszeć będzie można między innymi: „Nim wstanie dzień", „A ja wolę moją mamę", „Deszcze niespokojne", "Wariatka tańczy", „Niech żyje bal" czy „Diabły w deszczu". Na scenie artyście towarzyszy zespół: Jacek Kita – instrumenty klawiszowe, Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne, Bartek Alber – gitara oraz Piotr Domagalski – gitara basowa.

Festiwalowe spektakle są w każdy weekend udostępnione w blogu Muzyczny Wirtualnie online na 48 godzin. A szczegóły programu kolejnych tygodni prezentowane są na stronie www.offpolnocna.com.

(-)
Materiał Teatru
24 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia