2020-05-01- -"55 kapeluszy Pani Hani" - benefis Hanki Bielickiej

Nasza Pani Hania, na deskach stołecznej Syreny spędziła prawie czterdzieści lat.

Pani Hanka Bielicka jest częścią historii Teatru Syrena, historii którą przypominamy Państwu tym chętniej, że w 2020 roku Teatr Syrena świętuje swój Jubileusz 75.-lecia.

Nasza Pani Hania, na deskach stołecznej Syreny spędziła prawie czterdzieści lat. Choć występy na profesjonalnej scenie teatralnej zaczęła nie tu, ale w wileńskim Teatrze na Pohulance w 1939 roku, to Teatr przy ul.Litewskiej był Jej drugim domem już od roku 1954. Była aktorką i osobowością sceniczną, gwiazdą nie tylko teatralną, estradową ale i radiową, która do dziś miłośnikom "Podwieczorku przy mikrofonie" kojarzy się z postacią zadziornej, komentującej otaczającą rzeczywistość Dziuni Pietrusińskiej.

O Bielickiej mówiono, że ma "najwspanialszą chrypkę świata". Nic nie mogło ją powstrzymać przed: mówieniem dużo i szybko, następnym artystycznym wyzwaniem i... sprawieniem sobie kolejnego, fantazyjnego kapelusza. Kapeluszy miała podobno więcej niż pół setki.

W benefisie "55 kapeluszy Pani Hani", który Państwu prezentujemy wzięła udział plejada scenicznych gwiazd m.in.: Teresa Lipowska, Lidka Korsakówna, Ewa Kuklińska, Tomasz Stockinger, Wiesław Drzewicz, Tadeusz Pluciński czy Roman Kłosowski.
Nagranie zostało zrealizowane w Teatrze Syrena 25 listopada 1994 roku.

Link z nagraniem spektaklu (https://www.youtube.com/watch?v=bwpOwW7Bg54) będzie aktywny do niedzieli 3 maja 2020, do godz. 23.00.

Jagoda Lenarcińska
Materiał Teatru Syrena
1 maja 2020
Portrety
Hanka Bielicka

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia