2020-05-01 - g. 20.30 - "Największa świętość" - reż. Maciej Englert - Teatr Współczesny w Warszawie

"Największa świętość" ze Współczesnego online

1 maja o godz. 20.30 w repertuarze Teatru Współczesnego online pokaz spektaklu Iona Druce "Największa świętość" w reż. Macieja Englerta (realizacja na scenie Teatru TVP 1979 r.)

Sztukę mołdawskiego dramaturga Maciej Englert oprawił w poetycką konwencję urzekającą szczerością, prostotą, liryczną postacią Marii (Marta Lipińska) i wyrazistymi rolami Jana Englerta i Henryka Borowskiego. W czasach, gdy dominowała hodowla ludzi w laboratorium ZSRR, Druce'a interesował człowiek i te ludzkie prawdy, do których system nie ma dostępu. Reżyser z aktorami wsparł ten niezwykły humanizm i wzbogacił go o własne zadziwienie człowiekiem.

Teatr zaproszono na występy gościnne w MCHAT; były to lata 70. i mołdawska sztuka (zaanektowana w poczet radzieckiej dramaturgii) została przez władze odebrana jako niepokorna, a szczególny popłoch aktywu wywołały piosenki Agnieszki Osieckiej (z muzyką Seweryna Krajewskiego), zwłaszcza: "Nie warto umierać na baczność". Druce rychło dostał zakaz publikacji, co uplasowało go niebawem w gronie dysydentów. Po upadku ZSRR został ministrem kultury Mołdawii.

W trzecią rocznicę śmierci Konrada Swinarskiego jury Nagrody Jego Imienia uznało "Największą świętość" za najwybitniejszą sztukę sezonu 1977/78 i przyznało Nagrodę im. Konrada Swinarskiego Maciejowi Englertowi.

Pozostałe nagrody:

1978 r. - XVIII Kaliskie Spotkania Teatralne: Henryk Borowski - Grand Prix za najwybitniejszą kreację aktorską za rolę Kelina, Jan Englert - nagroda za rolę Michaja Gruji, Maciej Englert - za reżyserię.

(-)
Materiał Teatru
30 kwietnia 2020
Portrety
Maciej Englert

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...