2020-07-05 - g. 12.00 - "Przyjaciel" - reż. Seweryn Mrożkiewicz - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

"Przyjaciel" - reż. Seweryn Mrożkiewicz - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

W najbliższą niedzielę, 5 lipca, zapraszamy do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na premierę spektaklu "Przyjaciel" w reżyserii Seweryna Mrożkiewicza, która odbędzie się on-line. Początek o godzinie 12:00.

Tym razem realizatorzy spektaklu sięgnęli po mniej znaną klasykę literatury dziecięcej - tekst Oscara Wilde'a pt. PRAWDZIWY PRZYJACIEL. To wzruszająca historia o relacji biednego ogrodnika i bogatego młynarza, ukazująca przyjaźń, która nie do końca jest równa i uczciwa. Janek, będący ogrodnikiem zawsze służy pomocną dłonią i radą Młynarzowi, który nie odwzajemnia dobroci młodego chłopaka, a wręcz przeciwnie - wyzyskuje go.

"Przyjaciel" jest spektaklem stolikowym, zawierającym małe formy i elementy scenografii, a dosłownym miejscem jego powstania jest, jak sama nazwa wskazuje, stolik. - To niewątpliwie atut, jeżeli chodzi o spektakl, który będzie miał swoją premierę on-line, ponieważ podczas nagrywania i montażu realizator może pozwolić sobie na precyzyjne zbliżenia postaci czy lalek - mówi Karolina Sobolewska z Biura promocji i edukacji TLiA.

Przedstawienie zrealizowane zostało w konwencji kina niemego. - To nie przypadek, ponieważ szukając inspiracji pomyślałem o filmach Charliego Chaplina, gdzie fabuła zwykle zamknięta była w ruchu, a nie w słowach - mówi Seweryn Mrożkiewicz, reżyser spektaklu. - Całą akcję postanowiłem sprowadzić do działań animacyjnych opartych na muzyce i uzupełnianych tablicami z napisami i pytaniami - dodaje Mrożkiewicz.

Spektakl "Przyjaciel" dedykowany jest dzieciom w wieku 5 - 8 lat.
__

"Przyjaciel" będzie dostępny w sieci od 5 lipca na wszystkich kanałach Teatru Lalki i Aktora Anna Mansfeldw Wałbrzychu: YouTube, Facebook oraz www.teatrlalek.walbrzych.pl

Spektakl realizowany jest w ramach zadanie #zostanwdomuztlia dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Karolina Sobolewska
Materiał Teatru
23 czerwca 2020

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia

30 . Międzynarodowy Fe...
Festiwal Bez Granic jest sztandarową ...