21 maja rusza Internetowy Teatr TVP dla szkół

transmisje spektakli teatralnych granych na żywo

Dzięki wspólnemu projektowi Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) dzieci i młodzież w szkołach całej Polsce będą mogły oglądać transmisje spektakli teatralnych granych na żywo w teatrach m.in. w Opolu, Krakowie czy Wrocławiu.

Do końca roku kalendarzowego zaprezentowanych zostanie łącznie 9 tytułów. Pierwszy z nich - "Królowa Śniegu" [na zdjęciu] w reż. Tomasza Koniny na podstawie baśni Andersena z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu już w najbliższy wtorek, 21 maja poprzez strony www.nina.gov.pl oraz www.iteatr.tvp.pl.

Internetowy Teatr TVP dla szkół wykorzystuje nowoczesną technologię jako sposób dotarcia z kulturą wysoką do młodej, masowej widowni. Projekt Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce, szczególnie jednak do placówek oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Warunkiem udziału w kodowanej, bezpłatnej transmisji jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Grany na żywo spektakl może być w tym samym czasie oglądany nawet przez kilkunastotysięczną społeczność uczniów.

Proponowany repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł polskiej i światowej literatury o dużych walorach edukacyjnych. Projekt umożliwia wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, służy edukacji artystycznej, w tym także pobudzaniu zainteresowania życiem kulturalnym na najwyższym poziomie.

Pierwsza z planowanych w tym cyklu transmisji rozpocznie się 21 maja o godz. 10.00. Uczniowie i nauczyciele będą mogli obejrzeć "Królową Śniegu", adaptację jednej z najpiękniejszych i najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena w reż. Tomasza Koniny z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W 2013 roku odbędzie się jeszcze osiem transmisji - w czerwcu oraz po wakacjach.

Dodatkową propozycją w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół jest internetowy przegląd szkolnych zespołów teatralnych. Uczniowie w ramach konkursu przygotują własne przedstawienia poprzedzone samodzielną pracą nad scenariuszem lub dokonają adaptacji lektury szkolnej. Finałowe spektakle będą transmitowane online do zainteresowanych szkół. Będzie je można również obejrzeć na antenach lokalnych TVP.

Pokazy w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół odbywają się za pośrednictwem portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego www.nina.gov.pl oraz strony www.iteatr.tvp.pl. Aby wziąć udział w projekcie, zainteresowana możliwością odbioru transmisji szkoła powinna skontaktować się z jego koordynatorem w najbliższym ośrodku (więcej informacji na www.iteatr.tvp.pl w zakładce "Kontakt"). Nauczyciele i uczniowie zarejestrowani w edukacyjnej bibliotece Narodowego Instytutu Audiowizualnego NINATEKA EDU w portalu nina.gov.pl mogą korzystać z transmisji wpisując kod udostępniony im przez Dział Edukacji NInA (edukacja@nina.gov.pl). Wszyscy aktywni pedagodzy, którzy chcieliby zarejestrować się w NINATECE EDU jeszcze przed wtorkową transmisją, proszeni są o kontakt z Działem Edukacji NInA do poniedziałku, 20 maja do godziny 16.00.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), którego misją jest rejestracja, digitalizacja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów polskiej kultury teatralnej, muzycznej i filmowej zaprasza nauczycieli i edukatorów oraz dzieci i młodzież do korzystania ze stale rozbudowywanej, ogólnodostępnej multimedialnej biblioteki NINATEKA (www.ninateka.pl), gdzie oglądać można kilkanaście spektakli teatralnych i operowych takich twórców jak Andrzej Wajda, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Mariusz Treliński. Ponadto w NINATECE znaleźć można filmy dokumentalne o dużych walorach edukacyjnych, koncerty, reportaże, audycje telewizyjne i radiowe dotyczące kultury.

Więcej na www.nina.gov.pl

(-)
Materiał TVP
20 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...