23 457,38 zł dla organizacji Kids Paradise!

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

8. Poznańska Garażówka na rzecz Kids Paradise, dzięki wsparciu Ethno Port Poznań, grupie FLAUTA oraz uczestników warsztatu Kuchnia z widokiem na pokój, zebrała 23 457,38 zł! Dziękujemy wszystkim osobom, które dołożyły swoją cegiełkę do tej ogromnej sumy, która wesprze dzieci mieszkające na pograniczu syryjsko-tureckim. Wciąż można przyłączyć się do zbiórki! Pamiętajcie, że dalej trwają licytacje, z których cały zysk zostanie również przekazany na rzecz Kids Paradise.

Kino w Starej Rzeźni!

Zapraszamy na wieczór z twórczością Li Rana – chińskiego artysty wizualnego – oraz przegląd kinematografii angolskiej: współczesnej, dokumentalnej i krótkometrażowej. Od dziś codziennie w Starej Rzeźni.

Li Ran w swojej twórczości mierzy się z tradycją kulturową, stawiając ją w opozycji do kultury globalnej. Ważna jest dla niego rzeczywistość jego kraju i miasta, w którym żyje – Szanghaju. Są pełne złożoności, rozłamów i jakości, które wzajemnie się znoszą. Zaprezentuje dzisiaj o godzinie 19:00 film Individual and Collective, Garden and Wilderness.

Od jutra do końca festiwalu w Starej Rzeźni projekcje filmów angolskiej platformy Geração 80. Jej członkowie to artyści urodzeni w latach 80. generacja zainspirowana dynamicznymi przemianami w kraju, który dopiero zaczął odbudowywać się po dekadach wojny domowej. W ramach programu filmowego pokażemy przegląd kinematografii angolskiej zaproponowany przez Ery'ego Clavera oraz Nástio Mosquito.

Do outro lado do Mundo w reżyserii Sergio Afonso. Opowieść o dwóch kobietach pochodzących z dwóch odmiennych kontekstów kulturowych, mających jednak to samo marzenie: przekroczyć ograniczenia i osiągnąć szczęście. Czy relacja między dwoma krajami wpływa na sprawy międzyludzkie i te osobiste?

Independência w reżyserii Mario „Fradique" Bastos wydobywa na światło dzienne nieopowiedziane historie i milczące postacie walki przeciwko kolonizatorom. Wywiady z walczącymi na froncie, z więźniami politycznymi i członkami ruchu oporu opowiadają o 13-letniej wojnie angolskiej.

27 czerwca trzy krótkometrażowe projekcje. Lúcia no céu com semáforos to świadectwo kobiety zespolonej ze swoją rolą i funkcją, pozbawionej prawa do bycia, myślenia, wyrażania opinii. Co ciekawe, film powstał dzięki współpracy dwóch mężczyzn angolskiego pochodzenia, z doświadczeniem postkolonialnym: Ery'ego Clavera i Gretela Marina.

Ten sam dzień, ci sami twórcy, dwie krótkometrażowe perspektywy. Ha um zumbido, ha um mosquito, sao dois – bohaterem jest mężczyzna, który próbuje zrozumieć co się wokół niego dzieje. To, czego szuka w swoim przeznaczeniu, uświadamia mu, że tak naprawdę nigdy nie jest sam. Ostatni film krótkometrażowy tego dnia to Havemos de voltar. Artysta Kiluanji Kia Henda przedstawia 17-minutową alegorię angolskiej epoki kolonialnej.

Własne doświadczenia artystki stały się przyczynkiem do stworzenia opowieści o dwóch dziewczynach zmuszonych do opuszczenia Angoli i odnalezienia się w nowym mieście. Okrzyknięty sławą debiut reżyserski Pocasa Pascoala opowiada historię całego pokolenia angolijskich uchodźców. 28 czerwca Por Aqui tudo Bem.

Rastos de sangue to dramat grupy afrykańskich dzieci, ofiar handlu ludźmi, wykorzystywania seksualnego, wojen i ciągłego poszukiwania drogi ucieczki z sytuacji, w której się znalazły.

Osierocony w wieku 11 lat Ndala przybywa do Luandy wojskowym samolotem transportowym pełnym dzieci w tej samej co on sytuacji. Reżyserka Maria João Ganga opowiada o tragicznych następstwach wojny domowej, szczególnie wobec najbardziej niewinnych. Na cidade vazia w ostatni dzień festiwalu.

Poniedziałek: co w programie?

Czytanie performatywne Jana Jelińskiego inspirowane książką Bałkany – raport z polskich misji. Po czytaniu, rozmowa z autorem książki – pułkownikiem Kaliciakiem. Generator Malta zaprasza na Rekrutację do armii miłości. Wieczorem na plenerowej scenie polscy celebryci lat 60.: Hłasko, Komeda, Polański w spektaklu Kalifornia nieśmiertelni.

PROM-1 to historia młodego sapera, zawieszonego w swojej narracji między latami 90., a współczesnością. Autor pyta o kondycję psychiczną żołnierzy oraz ich motywacje do pełnienia służby. Po performansie spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem, pisarzem i oficerem Wojska Polskiego. Jak miejscowe życie wyglądało i wygląda z perspektywy żołnierzy? Czego nauczyli się na Bałkanach? Spotkanie o godzinie 17:00 w namiocie festiwalowym.

Army of Love, niemiecki kolektyw twórczy, zaprasza na performens Rekrutacja – zespół poszukuje żołnierzy miłości, społecznych kochanków i kochanek. Spotkajmy się na placu Wolności o godzinie 19:00.

Na koniec dnia oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60. Kalifornia Nieśmiertelni: Roman Polański, Krzysztof Komeda, Marek Hłasko – od wódki w SPATiF-ie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni. Spektakl o 21:30 na placu Wolności. Robot Gentleman w wystawie Konflikty przedstawia selekcję gier, które alternatywnie podchodzą do eksploracji motywu konfliktu oraz dynamiki jego rozwiązywania. Od dziś do 27 czerwca od godziny 10:00. W Centrum Kultury Zamek o godzinie 20:30 ostatni raz spektakl Alice Joana Gonçalves The Foxes. Bilety wciąż dostępne. Spektakl Zwierzęta na Scenie Wspólnej o godzinie 19:00, w Pawilonie wystawa Vica Pereiró The Dust Bowl.

Wczoraj na plenerowej scenie zaśpiewała dla nas Maria Dąbrowska. Zobacz jej recital Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi. Więcej relacji wideo i zdjęć z festiwalu znajduje się na naszej stronie.

Odzyskujemy banery – torby z recyklingu

Moda z recyklingu! W punkcie info na placu Wolności i w hotelu Altus znajdziecie torby uszyte z banerów, które rok temu ozdabiały festiwalowe przestrzenie. Każdy egzemplarz jest wyjątkowym połączeniem zeszłorocznej identyfikacji oraz projektu wieloletniej partnerki festiwalu – Kuluzy. Kolorowe dodatki w cenie 30 zł za sztukę, każdy z oryginalnym i niepowtarzalnym wzorem.

Monika Śron odnaleziona!

Podstawą plenerowego spektaklu Interwał pokoju będzie rekonstrukcja przekazania społeczeństwu trzeciego na świecie Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Tym razem bez słowa „naród". Jak zabrzmi bez niego Apel Pokoju do Narodów Świata odczytany wówczas przez 11-letnią, dziś 44-letnią, Monikę Śron? Artystka Marta Jalowska przez wiele dni próbowała odnaleźć autorkę wystąpienia – poszukiwania zakończone!

Apel Pokoju do Narodów Świata był jedynym kobiecym wystąpieniem, odczytanym w 1986 roku podczas uroczystego odsłonięcia Dzwonu Pokoju i Przyjaźni. Przemówienie nawoływało do dbania o środowisko, o pokój na świecie, o rezygnację z użycia i rozwijania broni nuklearnej.

– Słowa, które 33 lata temu odczytała piątoklasistka, są wciąż aktualne. I z jednej strony to fascynujące, z drugiej straszne, że choć minęło tyle lat, wciąż tak niewiele zrobiono – artystka Marta Jalowska próbowała odnaleźć autorkę wystąpienia. Napisała do znajomych z klasy. Nikt się nie odezwał – do wczoraj.

(-)
Materiał organizatora
25 czerwca 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...