24 listopada 1951 działalność rozpoczął Teatr Ziemi Lubuskiej

"Zemstą" Fredry zainaugurował działalność Państwowy Teatr Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Grupy teatralne powstawały i upadały.

Wyróżniały się dwa zespoły: "Teatr Kolejarza" utworzony przez Andrzeja Romańczaka i działający w latach 1946 -1949 oraz istniejąca przy "Polskiej Wełnie" "Nowa Reduta", wcześniej "Teatr Włókniarzy", założony przez Józefa Żmudę i Stanisława Cynarskiego, później wieloletniego aktora sceny zielonogórskiej. Z tych dwu zespołów w październiku 1951 roku powołany został Miejski Teatr Zielonogórski.

Mija 68 lat od premiery "Zemsty"
"Zemstą" Fredry zainaugurował działalność Państwowy Teatr Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Grupy teatralne powstawały i upadały.

«Wyróżniały się dwa zespoły: "Teatr Kolejarza" utworzony przez Andrzeja Romańczaka i działający w latach 1946 -1949 oraz istniejąca przy "Polskiej Wełnie" "Nowa Reduta", wcześniej "Teatr Włókniarzy", założony przez Józefa Żmudę i Stanisława Cynarskiego, później wieloletniego aktora sceny zielonogórskiej. Z tych dwu zespołów w październiku 1951 roku powołany został Miejski Teatr Zielonogórski.

Pierwszym dyrektorem i kierownikiem artystycznym tej zawodowej już sceny została przedwojenna aktorka Róża Gella-Czerska. 24 listopada tegoż roku w sali Teatru Miejskiego w Zielonej Górze odbyła się uroczysta premiera "Zemsty" A. Fredry w reżyserii Róży Gella-Czerskiej i scenografii Antoniego Marra.

oprac. (DECHA)
Gazeta Lubuska
20 listopada 2019

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...