28 tysięcy przed ekranem

Internetowy Teatr TVP dla szkół

28-tysięczna widownia świętowała pierwszy dzień wiosny w „Internetowym Teatrze TVP dla szkół".21 marca w ramach telewizyjnego projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół" przeprowadzona została transmisja spektaklu „Pinokio" ze szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga. Kodowany przekaz na żywo trafił aż do 330 szkół w całej Polsce. „Pinokia" obejrzało 28 tysięcy młodych widzów.

Pinokio – bohater tytułowy powieści Carla Collodiego – ma już równo 130 lat, ale wciąż zachwyca dzieci na całym świecie. W teatralnej inscenizacji historii drewnianego pajacyka kukiełkowe postaci występują razem z lalkowymi animatorami – prawdziwymi aktorami.

Autorką scenicznej adaptacji jest Marta Guśniowska, a reżyserem i zarazem twórcą teksów piosenek Ireneusz Maciejewski.

Zainteresowanie szczecińskim przedstawieniem było ogromne. Teatralną wersję przygód Pinokia obejrzało 28 tysięcy młodych widzów, wśród nich 200 uczniów i pedagogów z gminy Sejny na Suwalszczyźnie, zamieszkałej przez litewską mniejszość. Szkoła w  Krasnowa zaprosiła zaprzyjaźnioną szkołę podstawową z pobliskich Poćkun, by przywitać wiosnę tradycyjnym topieniem Marzanny i obejrzeć razem przez Internet kukiełkowe widowisko.

Chęć udziału w projekcie zgłaszają nie tylko szkoły z małych miejscowości, ale też różnego typu placówki dla dzieci i młodzieży, które na co dzień mają utrudniony dostęp do wydarzeń artystycznych i kulturalnych.
Wyjątkowe pierwsze spotkanie z teatrem zorganizował np. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku na Podkarpaciu, przygotowując po spektaklu 80. podopiecznym również zabawny konkurs na najfajniejszy sposób skracania najdłuższego nosa.

– Jest to piękne wypełnienie misji Telewizji Polskiej, możliwe dzięki ścisłej współpracy z teatrami. Projekt rozwija się bardzo dynamicznie i wkrótce zostanie wzbogacony o internetowy konkurs teatrów szkolnych. Wyłonione w tym przeglądzie najlepsze przedstawienia będą przez nas nagrodzone i promowane, w szczególności przez oddziały terenowe TVP – powiedział po spektaklu w Teatrze Lalek Pleciuga – Marian Zalewski, członek Zarządu TVP S.A

W kwietniu w „Internetowym Teatrze TVP dla szkół" zobaczyć będzie można nowoczesne widowisko muzyczne pt. „Dziadek do orzechów" w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Do końca roku szkolnego ciekawy repertuar zaprezentują internetowej publiczności teatry m.in. z Opola, Wrocławia i Krakowa. W sześciu dotychczas zrealizowanych transmisjach uczestniczyło ok. 90 tysięcy młodych widzów z ponad 1000 palcówek w całym kraju.

Informacje o spektaklach i wrażenia uczestników telewizyjnego przedsięwzięcia znajdują się na stronie internetowej projektu: iteatr.tvp.pl.

Donata Bieniecka
Telewizja Polska S.A.
22 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia