40 lat minęło – „Skrzypek na dachu” wraca do Teatru Muzycznego Łodzi

"Skrzypek na dachu" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Muzyczny w Łodzi - zapowiedź

Na ten jubileuszowy powrót z niecierpliwością czekają i twórcy, i publiczność, która zawsze tłumnie stawiała się na widowni, by ze wzruszeniem śledzić losy Tewjego Mleczarza i jego rodziny. Już 19 maja – w czterdzieści lat od polskiej prapremiery – do Teatru Muzycznego w Łodzi wraca „Skrzypek na dachu". A wraz z nim, w roli głównej, Zbigniew Macias.

Polska wersja kultowego broadwayowskiego musicalu „Skrzypek na dachu" wystawiona została po raz pierwszy 5 maja 1983 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Było to wielkie przedsięwzięcie, a realizację powierzono artystom cieszącym się ogólnopolską renomą. Reżyserem została jedna z najsłynniejszych wówczas polskich śpiewaczek operowych, obdarzona talentem inscenizacyjnym – Maria Fołtyn, scenografię zaprojektował Marian Stańczak, choreografię ułożyła znakomita tancerka i choreografka – Krystyna Gruszkówna, zaś za pulpitem dyrygenckim stanął Rajmund Ambroziak. Gorące emocje budziła obsada, a zwłaszcza odtwórca postaci głównego bohatera – Tewjego Mleczarza. Zaproszenie do występów przyjął jeden z największych polskich śpiewaków operowych – niezrównany bas, Bernard Ładysz. Ceniony był także za talent aktorski – rolę w łódzkiej inscenizacji przyjął świeżo po sukcesie filmu „Znachor" Jerzego Hofmanna, w którym zagrał młynarza Prokopa. Jego zmiennikiem był młody, debiutujący na dużych scenach Zbigniew Macias.

– Nie miałem wówczas świadomości wagi samego libretta i mądrości głównego bohatera. Dopiero w trakcie pracy okazało się, że to, z czym się zetknąłem, w jakiś sposób mnie przerasta, więc po prostu starałem się dorównać Tewjemu Mleczarzowi. Od tego czasu, tak z nim idziemy pod rękę, ale na pewno znajdziemy razem jeszcze coś nowego – wspomina Zbigniew Macias i podkreśla, że to właśnie ta rola zdeterminowała jego pracę na scenie. Również wtedy, gdy tytuł powrócił na deski Teatru Muzycznego w Łodzi – w grudniu 1999 roku – tym razem w reżyserii i z choreografią Jana Szurmieja. Rolę Tewjego Zbigniew Macias dzielił wówczas z Krzysztofem Leszczyńskim.

W maju, w 40 lat od polskiej prapremiery, „Skrzypek na dachu" znów zagości na scenie przy Północnej, a w roli Tewjego znów zobaczyć będzie można Zbigniewa Maciasa, na zmianę z Grzegorzem Szostakiem. Za reżyserię i choreografię odpowiedzialny jest Jan Szurmiej, kierownictwo muzyczne sprawuje Elżbieta Tomala-Nocuń. Co ciekawe w roli Rabina wystąpi Andrzej Orechwo, który w polskiej prapremierze wystąpił w roli syna Rabina. W pozostałych rolach wystąpią między innymi Agnieszka Gabrysiak, Aleksandra Janiszewska, Justyna Kopiszka, Aleksandra Drzewicka, Emilia Klimczak, Paweł Erdman, Przemysław Pawłowski i Maciej Markowski.

Musical zostanie wystawiony w tym sezonie sześć razy. Bilety można kupować w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi lub za pośrednictwem jego strony internetowej.

Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
24 kwietnia 2023
Portrety
Jan Szurmiej

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia