451 Urodziny Szekspira i koncerty w GTS

Gdański Teatr Szekspirowski

Dwa dni temu, 23 kwietnia, obchodziliśmy na całym świecie 451 Urodziny Williama Szekspira. Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense również co roku hucznie świętowali to wydarzenie, przygotowując program artystyczny związany z twórczością Mistrza ze Stratfordu.

451 Urodziny Szekspira w Gdańsku
Urodziny Williama Szekspira świętujemy w Gdańsku już od 1992 roku. Zainicjowała je Fundacja Theatrum Gedanense, a od 2008 roku organizowane są wspólnie przez Fundację i Gdański Teatr Szekspirowski. Związki Gdańska z Szekspirem są bowiem dużo bogatsze, niż moglibyście sądzić. Już w XVII wieku sztuki Mistrza ze Stratfordu grywali tu regularnie angielscy wędrowni aktorzy. Gdańsk miał również swój teatr – pierwszy publiczny w ówczesnej Rzeczypospolitej – zwany Szkołą Fechtunku, który stał się inspiracją do budowy współczesnego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jednego z najbardziej niezwykłych i najnowocześniejszych teatrów na świecie.

To właśnie w tym teatrze, w jego oryginalnym drewnianym wnętrzu, przykrytym ogromnym otwieranym dachem, na scenie zbliżonej układem do sceny elżbietańskiej i centralnej w jednym, odbędzie się premiera spektaklu inspirowanego „Snem nocy letniej" Szekspira w wykonaniu mistrzów akrobacji – Teatru Ocelot.

Scenę opanuje przede wszystkim sztuka ruchu, a niezwykłe losy bohaterów opowiedziane zostaną językiem pantomimy, zapierających dech w piersi akrobacji i powietrznego tańca. Miłosne perypetie bohaterów sztuki obejrzymy w krzywym zwierciadle współczesności – wielkiej korporacji. W tej swoistej lirycznej komedii mieszać się będą ze sobą sen i jawa, marzenie i rzeczywistość, intrygi i namiętność.

Premiera spektaklu odbyła się 23 kwietnia 2015 roku. Nastomiast dzień później w Teatrze w Oknie miało miejsce spotkanie z poetą Tomaszem Różyckim w ramach cyklu „Słowo w Oknie". Spotkanie poprowadził Mariusz Więcek.

„Słowo w Oknie" to cykl rozmów z wybitnymi pisarzami różnych pokoleń. Kwietniowe spotkanie w Teatrze w Oknie poprowadzi Mariusz Więcek, a gościem tej odsłony cyklu będzie Tomasz Różycki - poeta i tłumacz (m.in Artura Rimbauda, Victora Segalena, Stéphane'a Mallarmégo), laureat licznych nagród – m.in. Fundacji im. Kościelskich w roku 2004, "Zeszytów Literackich" im. Josipa Brodskiego (2006), Arts & Literature Prize 3 Quarks Daily (2010), kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nike.
Organizatorami cyklu "Słowo w Oknie" są Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Kolejne wydarzenia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, to między innymi znakomite koncerty – w tym:

Pierwszy w Polsce koncert młodego brytyjskiego songwritera SIVU, który wystąpi z Fismollem.
Koncert legendy muzyki elektronicznej Mouse on Mars w ramach Festiwalu IN OUT.
Koncert jednego z najszybszych pianistów świata, nazywanego też „pianista kung-fu", Lubomyra Melnyka.
Sleep Party People -

oraz wydarzenia w ramach cyklu Teatry Europy/Teatry Świata i nie tylko:

28.04 – 3.05 - Tydzień z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie
5.05 – spektakl „Chopin bez fortepianu" w reż. Michała Zadary, z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
BEZPRECEDENSOWE WYKONANIE KONCERTÓW FORTEPIANOWYCH CHOPINA.
15.05 – 17.05 – Weekend Japoński.

Szczegóły wydarzeń znajdą Państwo z załączeniu oraz na stronie: www.teatrszekspirowski.pl.

Magdalena Hajdysz
Materiał Teatru
25 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia