50. premiera Teatru dla niewidomych

"Żona potrzebna od zaraz" - reż. Ewa Pilawska - Teatr Powszechny w Łodzi

Dobra żona to prawdziwy skarb... ale trzy to już zdecydowany nadmiar szczęścia. We wtorek 50. premiera w Teatrze dla niewidomych i słabo widzących.

We wtorek 21 czerwca 2016 r. o godz. 13.00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się 50. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Przygotowany z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących projekt realizowany przez Teatr Powszechny od ponad dziesięciu lat, to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce i unikatowa w skali europejskiej.

Teatr dla niewidomych i słabo widzących jest jedną z nielicznych okazji na udział w kulturze osób z dysfunkcją wzroku, ale także możliwością do zapoznania się z najnowszą polską i światową dramaturgią. Teatr Powszechny jako pierwszy i jedyny proponuje im udział w spektaklach teatralnym, bo – jak zauważa pomysłodawczyni projektu dyrektor Ewa Pilawska, która społecznie wyreżyserowała wszystkie pięćdziesiąt premier w cyklu – audiodeskrypcja, ani inne formy prezentacji jak np. wideorealizacje z napisami, czy słuchowisko, nie oddają w pełni tego, co stanowi kwintesencję teatru, czyli bezpośredni kontakt aktorów i widzów. W najbliższy wtorek zaprezentowana zostanie sztuka "Żona potrzebna od zaraz" Edwarda Taylora.

Młody, przystojny i spełniony zawodowo londyńczyk Jim Watt mieszka ze swoją piękną dziewczyną Helen. Wydaje się, że jego życie uczuciowe i zawodowe to pasmo samych sukcesów. Właśnie otwiera się przed nim perspektywa awansu, jednak jego finalizacja zależeć będzie od kolacji z Billem McGregorem – prezesem spółki, do której należy londyńska firma. Czy Jim sprosta oczekiwaniom wymagającego szefa? Czy uda mu się zdobyć awans?

Żona potrzebna od zaraz Edwarda Taylora to pełna znakomitego humoru komedia rozpisana na szóstkę aktorów. Sztuka brytyjskiego dramatopisarza została wybrana zgodnie z sugestiami publiczności Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Tak, aby ostatnia premiera sezonu była stuprocentową dawką śmiechu, doskonałej zabawy i pozytywnej energii na wakacje.

Andrzej Jakubas
Materiał Teatru
20 czerwca 2016
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...