549 róż za zwycięstwo

21. Wielki Turniej Tenorów w Szczecinie w Operze na Zamku w Szczecinie

Zwycięzcą 21. Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie został Sławomir Naborczyk (Polska) otrzymując od publiczności 549 róż oraz nagrodę główną w wysokości 20 tysięcy złotych ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz emblemat wykonany przez firmę Kleist.

Sławomir Naborczyk wykonał Vesti la giubba – arię Cania z I aktu opery Pajace Ruggera Leoncavalla oraz Core 'ngrato – romans neapolitański Salvatora Cardilla.

Pokonał siedmiu pozostałych artystów z całego świata: Giorgiego Davitadze z Gruzji, Mihaila Mihaylova z Bułgarii, Emil Pavlova z Bułgarii, Matthew Peña z USA, Marka Serdiuka z Ukrainy, José Alberto Teixeira e Sousa z Portugalii i Łukasza Załęskiego z Polski.

W słowie wstępnym do programu Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel napisał między innymi: „W czasie przygotowań do Wielkiego Turnieju Tenorów przypomniał mi się film Miloša Formana Amadeusz o rywalizacji pomiędzy genialnym Mozartem i człowiekiem, który zazdrościł mu nieziemskiego talentu – nadwornym kompozytorem Józefa II Antonim Salierim. Takich „pojedynków" było więcej. W los artystów wpisana jest walka o piedestał. Startują w różnych konkursach, festiwalach. Dzięki turniejowi Opery na Zamku śpiewacy mogą zawojować międzynarodowe sceny. Jak pokazuje historia tego wydarzenia, niejednemu się udało. Przypomnę choćby sukcesy Teodora Ilincaia, Liparita Avetisyana, Pavla Petrova czy Sergiu Săplăcana".

Życzymy Sławomirowi Naborczykowi pasma sukcesów i oby Wielki Turniej Tenorów stał się dla niego trampoliną na światowe sceny operowe.

Sławomir Naborczyk

Pochodzi z Inowrocławia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie M. Moździerza i T. Szlenkiera oraz Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Narodowym w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów m.in. u N. Shicoffa, E. Pessena, M. Rexrotha, I. Kłosińskiej, H. Łazarskiej, K. Rymarczyk, A. Kruszewskiego i L. Świdzińskiego. Debiutował w roku 2011 rolą Basilia w Weselu Figara podczas Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Na tej scenie kreował także rolę Kowala w Krótkim życiu i tytułowego Studenta żebraka.

Jest laureatem m. in. VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (I nagroda i dwie specjalne), Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie, III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. K. Jamróz w Busku-Zdroju i Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria" w Katowicach, XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy" w Warszawie.

Występuje w Operze Śląskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Warszawskiej Operze Kameralnej i Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva. W 2017 r. śpiewał rolę Abdalla w koncertowym wykonaniu Nabucca w Bremen.

Współpracował z takimi dyrygentami, jak m.in. M.J. Błaszczyk, V. Kiradijev, M. Figas, P. Wajrak, P. Sułkowski, S. Chrzanowski, M. Kluczyńska, A. Nagórka, Z. Rychert, W. Kunc, J. Wołosiuk i M. Klauza.

Wielki Turniej Tenorów organizowany przez Operę na Zamku jest turniejem, który od 20 lat wychodzi do Państwa z gmachu teatru w malowniczy plener. Także i w tym roku tenorzy z całego świata zabrzmią pełnym głosem, w pięknym parku, w fantastycznej, odprężającej atmosferze zaprezentują nam arie z oper i operetek oraz pieśni neapolitańskie.

Zwycięzcę wybiera publiczność, nagradzając swojego faworyta różą. Artysta, który zbierze ich najwięcej – zostaje pasowany na rycerza, jak przystało na zwyczaje Wielkiego Turnieju Tenorów.

 

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery Na Zamku
4 lipca 2019

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia