60 lat na scenie

Wojciech Karolak – muzyk jazzowy, pianista, kompozytor

25 lipca o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym w Toruniu wystąpią polscy jazzmani – Adam Czerwiński, Wojciech Karolak oraz Marcin Wądołowski. Głównym bohaterem wydarzenie będzie jednak przede wszystkim wspomniany Wojciech Karolak – utytułowany polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor.

Koncert, który zagra na deskach naszego Teatru, poprzedza wielkie wydarzenie muzyczne, czyli Jazz w lesie – XXIII międzynarodowy festiwal jazzowy, odbywający się cyklicznie w Sulęczynie (woj. pomorskie), w starym parku nad urokliwym jeziorem.

Podczas koncertu w Teatrze Muzycznym, Wojciech Karolak, obchodzący w tym roku 60-lecie pracy twórczej, wykona kompozycje napisane we współpracy z Adamem Czerwińskim, oraz standardy jazzowe. Co ważne – koncert ten promuje ich wspólną płytę In the sentimental mood, która premierę miała 30 maja.

Wojciech Karolak - muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.

Urodził się 28 maja 1939 w Warszawie.

Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego.

W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia.

W 1962 założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.

W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków "Jazz Forum") za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. Od lat 90. XX wieku współpracował regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, w projekcie gospel Magdy Piskorczyk W hołdzie Mahalii Jackson, a także występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.

Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę, była Konopielka w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisał też muzykę do tekstów żony Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza. (Wikipedia)

___

Cena: 40 zł normalny | 35 zł ulgowy. Bilety do nabycia w kasie biletowej (ul. Kopernika 4). Rezerwacje telefoniczne: 512 982 813 lub 56 678 75 19. Na czas remontu Pałacu Dąmbskich spektakle i koncerty odbywają się w Tumulcie ul. Rynek Nowomiejski 28.

Oprac. RK
Dziennik Teatralny
12 lipca 2018
Portrety
Wojciech Karolak

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia