60 lat Współczesnego

Jubileusz 60-lecia Teatru Współczesnego w Warszawie

Jubileusz 60-lecia Teatru Współczesnego w Warszawie pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz

5 listopada 1949 roku na deskach teatru przy Mokotowskiej 13 odbyła się pierwsza premiera  - „Niemcy” Leona Kruczkowskiego w reż. Erwina Axera. Grano codziennie!

I tak już 60 lat.

Nie mamy szczęścia do jubileuszy – 50-lecie wypadło w czasie zapaści finansowej z racji reformy samorządowej, więc z braku pieniędzy -  nawet na premiery - nie odbyło się;

60-lecie wypada na czas  kryzysu. Tym razem jednak postanowiliśmy, że mimo braku środków, jubileusz się odbędzie. Jesteśmy to winni nie tylko Teatrowi, ale przede wszystkim naszej niezmiennie wiernej widowni, tym bardziej, że te 60 lat mocno i na trwałe wpisało się w historię miasta i polskiego teatru, a wiele tytułów i kreacji obrosło legendą.

Przez te wszystkie lata zmieniał się teatr, zmieniała się widownia, do zespołu przybywali nowi aktorzy, reżyserzy, na widowni gościły nowe pokolenia widzów, ale cały czas właśnie Państwo byliście dla nas najwierniejszym partnerem,  mecenasem i sponsorem, a my staraliśmy się, również w trudnych czasach nie zawieść Waszego zaufania. Dlatego chcemy ten jubileusz spędzać również razem z Wami.

Przez cały sezon w poniedziałki odbywać się będą spotkania, na których będziemy prezentować zarejestrowane, lub przenoszone do TVP przedstawienia -  od lat 50-tych aż do dnia dzisiejszego. Pokazy te będą się łączyć ze spotkaniami z twórcami i aktorami. Postanowiliśmy również, po raz pierwszy, udostępnić zachowane w naszych archiwach duże fragmenty technicznych zapisów dźwiękowych wielu już legendarnych przedstawień. 

Serdecznie zapraszamy, a szczegóły o naszych spotkaniach znajdą  Państwo pod hasłem „Jubileusz” na naszej stronie www.wspolczesny.pl oraz w sekretariacie i kasie teatru. Tam również o premierach, wystawach wydawnictwach  i o wszystkim, co będzie się wiązało z jubileuszem.  Serdecznie zapraszamy.

Maciej Englert
Materiały Teatru
23 września 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia