60. sezon artystyczny i nowe propozycje

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

60. Jubileuszowy Sezon Artystyczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej zaowocuje kilkoma nowymi koncepcjami. W repertuarze koncertowym pojawią się propozycje dwóch nowych cykli koncertowych „Muzyka dla Każdego” oraz „Muzyka i poezja”. 12 września uroczysty koncert zainauguruje 60. Jubileuszowy Sezon Artystyczny. W dniu 2. urodzin OiFP – 28 września odbędzie się premiera najnowszego musicalu OiFP „Skrzypek na dachu” J. Bocka. Z kolei tydzień wcześniej – 20 i 21 września Opera i Fundacja Białystok Biega połączą sztukę i sport w ramach 4. Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego Białystok Biega. Na najmłodszych melomanów także czekają ciekawe propozycje edukacyjne. W programie mnóstwo atrakcji dla wszystkich, bez względu na wiek.

ABONAMENTY DLA MELOMANÓW I UROCZYSTY KONCERT JUBILEUSZOWY

Do 11 września trwa w OiFP sprzedaż abonamentów koncertowych na wrzesień–grudzień 2014. W repertuarze symfonicznym pojawią się propozycje dwóch nowych cykli koncertowych „Muzyka dla Każdego" oraz „Muzyka i poezja". Ponadto, do sprzedaży zostaną wprowadzone dwa rodzaje abonamentów. W kasie OiFP można zakupić TWÓJ ABONAMENT, czyli 5 wybranych koncertów plus możliwość dokupienia dodatkowego koncertu za 1 zł w jednym z wybranych terminów: 26.09.2014, 14.11.2014 lub 5.12.2014. Dostępny jest także, tak jak do tej pory, ABONAMENT MELOMANA (normalny i ulgowy) z pełnym pakietem 12 koncertów.

Nowy sezon rozpocznie 12 września uroczysty koncert przygotowany z okazji 60. Jubileuszowego Sezonu Artystycznego. W pierwszej części wieczoru będzie można usłyszeć II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa w wykonaniu Kevina Kennera, laureata XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W drugiej części Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wykona jedno z najwspanialszych dzieł symfonicznych XX wieku – Koncert na orkiestrę Béli Bartóka. Koncert poprowadzi kierownik muzyczny OiFP Michał Klauza. Na to niezwykłe wydarzenie zapraszamy o godzinie 19.00 do budynku OiFP–ECS przy ul. Odeskiej 1.
Premiera „Skrzypka na dachu" J. Bocka

28 września w dniu 2. urodzin Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się premiera „Skrzypka na dachu" J. Bocka. „Skrzypek na dachu" będzie już trzecim musicalem wystawianym na deskach OiFP. W obsadzie znajdują się nazwiska artystów doskonale znanych białostockiej publiczności. W musicalu wystąpi m.in. Damian Aleksander, który rolę bogatego rzeźnika będzie dzielił z Ryszardem Dolińskim, aktorem Białostockiego Teatru Lalek oraz z Jakubem Szydłowskim, aktorem TM Roma, znanym białostockiej publiczności ze spektakli: „Prosimy nie wyrywać foteli ..." i „Brzydki Kaczorek". Reżyserem spektaklu jest Roberto Skolmowski, a stworzeniem scenografii zajął się prof. Paweł Dobrzycki. Reżyser zapowiada, że doskonale znana na całym świecie historia Tewje Mleczarza i jego rodziny zostanie głęboko osadzona w realiach naszej rzeczywistości. Na publiczność czeka spektakl nie tylko przejmujący, ale również zaskakujący.

Od momentu uruchomienia sprzedaży, już blisko 15 tysięcy biletów zostało sprzedanych, a kolejne 6,5 tysiąca jest w rezerwacji.
Sztuka Biegania

W weekend 20-21 września połączą się sport ze sztuką i aktywność fizyczna z aktywnością kulturalną, a to wszystko w ramach współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej i Fundacji Białystok Biega. Największa instytucja artystyczna w regionie i fundacja organizująca z sukcesami biegi uliczne w Białymstoku łączą siły i wspólnie tworzą bieg, który odbędzie się w niezwykłej oprawie. Muzyczne akcenty będą towarzyszyły uczestnikom 4. Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego Białystok Biega od momentu rejestracji, aż do przekroczenia mety!

Opera i Filharmonia Podlaska serdecznie zaprasza w sobotę (20 września) na Maraton Fortepianowy. Wszyscy dla których instrumenty klawiszowe nie są obce mogą spróbować swoich sił – to może być Twój kwadrans w Operze! Maraton odbędzie się w Foyer OiFP, w tym samym czasie będzie można odbierać pakiety startowe na 4. Ogólnopolski Bieg Uliczny Białystok Biega. Między 12.00 a 18.00 (co 15 minut) do fortepianu będą zasiadali kolejni muzycy, którzy zaprezentują dowolny program. Zarejestruj się już dziś na www.maraton.oifp.eu!
EDUKACJA

W bieżącym sezonie artystycznym Opera i Filharmonia Podlaska kontynuuje formułę Otwartych Prób Generalnych. Tak jak w latach ubiegłych spotkania będą odbywały się raz w miesiącu w wybrane piątki miesiąca o godzinie 10:00 w Sali Koncertowej OiFP-ECS przy ul. Podleśnej 2. Do udziału w OPG zapraszamy dzieci klas V-VI szkoły podstawowej oraz młodzież klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ponadto, w ofercie edukacyjnej przygotowanej przez OiFP wśród przedstawień dedykowanych dzieciom znalazły się dwa spektakle muzyczne: „Prosimy nie wyrywać foteli, czyli krótka historia muzyki rozrywkowej" oraz „Brzydki Kaczorek". Od października edukatorzy OiFP rozpoczną prowadzenie warsztatów edukacyjnych pt. Inni a podobni – czyli o tym, co nas łączy a co różni? towarzyszących spektaklowi „Brzydki Kaczorek". Nowością w tegorocznej ofercie edukacyjnej będzie skierowany do najmłodszej publiczności cykl edukacyjny „Muzyczne obrazki". Na trzyczęściowy cykl złoża się utwory naśladujące zjawiska świata zewnętrznego i odgłosy przyrody. Dzięki wykorzystaniu muzyki ilustracyjnej z różnych epok, dzieci poznają tajemniczy świat dźwięków, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną. W pierwszej części projektu uczniowie usłyszą utwór Hermana Kumrakowa „Organowe abecadło". W kolejnych etapach zostanie zaprezentowana muzyka naśladującą m.in. dźwięki bitwy, burzy czy śpiewu ptaków. Do udziału zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Więcej szczegółów: www.oifp.eu

(-)
Materiał OiFP
8 września 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia