7,8 mln widzów

90 lat krakowskiego teatru Bagatela

Sobotni wieczór jubileuszowy był okazją do spojrzenia na minione 90 lat krakowskiego teatru Bagatela, podziękowań dla jego pracowników i życzeń na przyszłość. Akcentem artystycznym był urokliwy musical "Dwa razy TAK".

Sobotni wieczór jubileuszowy był okazją do spojrzenia na minione 90 lat krakowskiego teatru Bagatela, podziękowań dla jego pracowników i życzeń na przyszłość. Akcentem artystycznym był urokliwy musical "Dwa razy TAK".

«32 tysiące scenicznych wieczorów, 7,8 mln widzów, ponad dwa tysiące aktorów, którzy wystąpili w granych tam spektaklach - to liczby przywołane przez Henryka Jacka Schoena, dyrektora Bagateli.

Inne fakty z dziewięciu dekad historii przywołał film przygotowany przez Malinę Malinowską-Wollen, opowiadający o narodzinach Bagateli za sprawą Mariana Dąbrowskiego oraz Tadeusza Boya- -Żeleńskiego (twórcy nazwy). Tu w latach 40. przeniosła z radia swą Wesołą Gromadkę Maria Billiżanka - z młodziutkim Romanem Polańskim, tu kierownikiem muzycznym była Anda Kitschmann, na tej scenie ulokowanej u zbiegu ulic Krupniczej i Karmelickiej występowali Danuta Szaflarska, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Mikulski, Jerzy Trela, Teresa Budzisz-Krzyżanowska...

Wypowiadali się w filmie Tadeusz Kantor, autor scenografii do legendarnej inscenizacji "Balladyny", Piotr Różański, Janusz Butrym, Alicja Kobielska, Nina Repetowska, która wprowadziła na scenę hit "Mayday", Bogdan Grzybowicz i obecny dyrektor Schoen.

On też odbierał następnie słowa uznania dla całego zespołu i życzenia na dalsze lata składane przez wiceprezydent Krakowa Elżbietę Lęcznarowicz - osobiście i prezydenta Jacka Majchrowskiego (listownie), wiceprezes oddziału krakowskiego ZASP-u Barbarę Stesłowicz - osobiście i prezes Lidię Bogacz-Popiel, niegdyś aktorkę Bagateli (listownie), prof. Ewę Kutryś - rektora PWST i Franciszka Gałuszkę - kanclerza tej uczelni, dyrektora Opery Krakowskiej Bogusława Nowaka, jak i dyrektora Teatru im. J. Słowackiego Krzysztofa Orzechowskiego; to on jako dyrektor Bagateli przyjął na swego zastępcę właśnie Jacka Schoena. Jak powiedział, to jego następca uczynił, iż teatr ten stał się piękny, nowoczesny i uznany. - Życzę Ci Jacku co najmniej doczekania stulecia, a teatrowi wielu setek lat... - dodał.

Po gali, zgrabnie prowadzonej przez Alinę Kamińską i stosownym toaście jubileuszowi goście bawili się na musicalu "Dwa razy TAK", opowieści z życia pewnego małżeństwa, w które ładnie się wcielają, znakomicie śpiewając, Kamila Klimczak i Marcin Kobierski.

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
26 października 2009

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia