70- lecie powstania białostockiego Teatru

Rok Jubileuszowy Teatru im. A. Węgierki

Rok 2014 to wyjątkowy czas dla Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. We wrześniu placówka będzie świętować 70-lecie powstania.

W historii teatru pojawiają się różne daty uznawane za początek jego istnienia. Budowę gmachu Teatru Miejskiego - Domu Ludowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończono w 1938 roku. Pierwszym spektaklem był "Cydzik i spółka". Wystąpił jednak zespół grodzieńskiego Teatru Objazdowego, a oficjalne otwarcie było przekładane.

W 1940 r. przyjechała grupa znakomitych aktorów warszawskich pod wodzą Aleksandra Węgierki. To właśnie oni stworzyli pierwszy stały zespół w tym teatrze. Za ich sprawą odbyła się tu m.in. premiera "Intrygi i miłości" Leona Schillera, "Dożywocia" Aleksandra Fredry, "Pygmaliona" Georga B. Shawa. A hitem był wieczór mickiewiczowski z fragmentami "Pana Tadeusza", "Konrada Wallenroda" i "Salonu warszawskiego". Ten piękny epizod zakończył się w 1941 roku. Zespół wyjechał na gościnne występy do Mińska i Brześcia, a w drodze powrotnej część artystów została aresztowana.

Ponieważ teatr to przede wszystkim ludzie, zespół, za datę jego właściwego początku uznaje się rok 1944. Wówczas to w Białymstoku znaleźli schronienie artyści, którym udało się przetrwać wojnę. I to oni stworzyli pierwszy zespół pod wodzą Mariana Mellera. 22 września 1944 roku odbyła się premiera spektaklu "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego - pierwszego w powojennej (prawie) Polsce.

Przez najbliższe miesiące ekipa teatru będzie przybliżać ciekawe fakty z 70 lat istnienia instytucji. Zwieńczeniem obchodów jubileuszu będzie wrześniowa premiera spektaklu "Dziady".

Anna Dycha
Bialystokonline
8 stycznia 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...