72 godziny z tańcem

Wielkie otwarcie Bytomskiego Teatru Tańca ROZBARK

W drugi weekend marca (7-9.03) Bytom na powrót stanie się mekką tancerzy, bowiem Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK rozpoczyna swoją działalność. Spektakle, warsztaty, pokazy, dancing, a także zwiedzanie Teatru to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na miłośników tańca w Teatrze ROZBARK.

Obok wydarzeń artystycznych (spektakle Polskiego Teatru Tańca oraz Bydgoskiego Teatru Lalek Buratino), będzie można wziąć udział w bezpłatnych zajęciach tanecznych adresowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Bogata oferta warsztatowa przygotowana została z myślą o osobach, które posiadają już doświadczenie taneczne, nie zapomniano również o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tańcem. Rytmika, Balet dla dzieci, Street Dance, Taniec Latynoamerykański SOLO, Zajęcia Taneczne dla Seniorów to tylko niektóre z proponowanych zajęć. Ponadto w trakcie Dni Otwartych zaplanowano zwiedzanie teatru oraz dancing! 

Siedzibą Teatru ROZBARK jest zrewitalizowana cechownia Kopalni Rozbark, którą zamknięto dokładnie dziesięć lat temu. W budynku znajdują się trzy sale baletowe, sala widowiskowa na blisko 200 miejsc z mobilną widownią, kawiarnia, a także pomieszczenia biurowe. W dawnej siedzibie administracji Kopalni Rozbark obecnie funkcjonuje hotel dla artystów i zaproszonych gości. W dniach od 7-9 marca ta niezwykła przestrzeń zostanie udostępniona szerokiej publiczności.

7 marca o godz.19.00 na deskach Teatru ROZBARK wystąpi Polski Teatr Tańca z Poznania, ze spektaklem „Czterdzieści”, w choreografii wybitnego reżysera Jo Strømgrena. Spektakl śledzi życie pewnej kobiety od momentu jej przyjścia na świat w roku 1973 do rocznicy urodzin w 2013. Te cztery dekady są odbiciem czasu zwątpień, nadziei, zmagań, wyborów i nieprzewidzianych wydarzeń, którymi kierują heroiczne cnoty – żądza życia i chęć przetrwania. W wędrówce po chaotycznej Europie bohaterce spektaklu udaje się znaleźć kompromis pomiędzy własnymi ambicjami i wymuszonymi okolicznościami. Wiele warstw przedstawienia portretuje nie tylko indywidualne poszukiwania konkretnego człowieka, lecz staje się także synonimem pewnej podróży kraju i zespołu Teatru Tańca. Polska przeszła radykalne zmiany w ciągu ostatnich 40 lat, jakie są jej perspektywy?

W sobotę 8 marca w godzinach od 10.00 – 18.00 przeprowadzona zostanie audycja do pierwszej produkcji Teatru ROZBARK, nowej odsłony spektaklu pt.„This is not a love song”, w choreografii Uriego Ivgi  i Johana Grebena. Spektakl został wyróżniony na wielu międzynarodowych festiwalach tanecznych licznymi prestiżowymi nagrodami. Światowa premiera spektaklu miała miejsce 22 maja 2010 roku, w Rosji. 28 czerwca 2014 roku premierowy pokaz „This is not a love song” zainauguruje 21 edycję Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu. 

9 marca o godz. 11.00 dla najmłodszych miłośników sztuki na scenie Teatru ROZBARK zaprezentuje się Bydgoski Teatr Lalek Buratino, w przedstawieniu „Przygody Kaja i Gerdy”. „Przygody Kaja i Gerdy” to opowieść na podstawie jednej z najsłynniejszych baśni, jakie kiedykolwiek powstały. Są w niej te wszystkie elementy, które powodują, że czytają ją kolejne pokolenia, wciąż znajdując w niej potwierdzenie rangi takich elementów jak: miłość, poświęcenie, wierność, czy odwaga. O jej nieustającej od wieków popularności stanowią obecne tu, niezbędne dla pięknych, baśniowych opowieści zjawiska: nadrealizmu, magii i żyjących dziwnym życiem niezwykłych postaci. Wszystko to tworzy niesamowitą, przesyconą aurą tajemniczości, ale również zabawną, pełną zwrotów akcji i wbrew tytułowi ciepłą, przygodową opowieść o losach chłopca, którego zapragnęła mieć w swoim pałacu Królowa Śniegu. Z odsieczą dla Kaja wyrusza, nie mogąca się z tym pogodzić, jego przyrodnia siostra, Gerda. Muzyka zastosowana w spektaklu, dodatkowo podkreśla charakter poszczególnych scen i buduje nastrój całości. Spektakl jest zrealizowany w konwencji lalkowo-żywoplanowej.

Ponadto przez cały weekend dosłownie każdy będzie mógł spróbować swoich sił tanecznych uczestnicząc w lekcjach pokazowych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów. To także dobry moment, by z szerokiego wachlarza zajęć wybrać te najciekawsze i zostać stałym uczestnikiem warsztatów. Zapisy będą prowadzone przez cały weekend.

Szczegółowe informacje na www.teatrrozbark.pl

(-)
Materiał Teatru
4 marca 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...