"Romeo i Julia" - premiera w Operze Śląskiej

"Romeo i Julia" - chor. Henryk Konwiński - Opera Śląska

Para zakochanych, miłość skazana na niepowodzenie, zwaśnione rodziny.. Tym razem "Romeo i Julia", najsłynniejsza historia miłosna, zostanie opowiedziana za pomocą spektaklu baletowego Opery Śląskiej.

Prapremiera spektaklu „Romeo i Julia” Hectora Berlioza odbędzie się 12 grudnia na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu oraz 14 grudnia w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Spektakl baletowy oparty został na kanwie tragedii Williama Szekspira i przygotowany do symfonii dramatycznej Hectora Berlioza i fragmentów jego innych kompozycji. Francuski kompozytor zainspirowany utworem Szekspira napisał wokalno-instrumentalną symfonię programową na chór, orkiestrę i solistów. Zbudowana z kilku części uszeregowanych zgodnie z przebiegiem tragedii stała się inspiracją dla realizatorów bytomskiego przedstawienia.

Ta historia może się wydarzyć zawsze i wszędzie. Jej bohaterami jest para zakochanych, która ma przeciwko sobie cały świat. Nawet najbliżsi nie mogą być dla nich wsparciem. Szekspirowski mit Romea i Julii często przybiera realne kształty. Uniwersalność dzieła sprawia, że jest ono ponadczasowe. Romeo i Julia stali się symbolami młodych kochanków i miłości skazanej na niepowodzenie.

Rzecz dzieje się w Weronie i Mantui. Sztuka ta jest uznawana za jedną z najlepszych historii miłosnych, jakie kiedykolwiek napisano. W XX wieku powstało wiele adaptacji tego dzieła m.in. filmy Franco Zeffirellego i Baza Luhrmanna, słynny musical i film West Side Story czy na rodzimym gruncie musical Janusza Józefowicza. Najbardziej znaną realizacją, która przekazuje poprzez taniec tę piękną historię jest balet do muzyki Sergiusza Prokofiewa.

W spektaklu wykorzystano nagranie London Symphony Orchestra.


inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński 
scenografia: Ireneusz Domagała
kostiumy: Zofia de Ines
wystąpią: soliści, koryfeje i zespół baletu Opery Śląskiej oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu.

termin i miejsce: 
12.12.2009, godz. 18.00 Opera Śląska, Bytom, ul. Moniuszki 21-23
14.12.2009, godz. 18.00 Teatr Śląski, Rynek 2, Katowice
bilety: 40-70 zł

(ks)
Silesia Kultura
12 grudnia 2009

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia