A co Ty byś zrobił w czasach terroru?

"Nasza klasa" - reż. Nick Dandys - Remy Bumppo Theatre Company

Remy Bumppo Theatre Company wystawił "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka w przekładzie Ryana Craiga. Spektakl jest grany od 2 kwietnia do 11 maja 2014. To szósta amerykańska premiera dramatu, wcześniej "Naszą klasę" wystawiono w Filadelfii, Minnesocie, Waszyngtonie, Los Angeles i Pittsburghu.

Spektakl wyreżyserował Nick Dandys.

Występują: David Darłów, Linda Gillum, Matthew Fahey, Dennis William Grimem, Matthew Holzfeind, Aram Monisoff, Brian Plocharczyk, Rachel Shapiro, Rebecca Sohn, Stephen Spencer.

A co Ty byś zrobił w czasach terroru?

Przez lata wierzono, że unicestwienie żydowskiej społeczności w Jedwabnem było nazistowskim bestialstwem. Prawda okazała się o wiele bardziej szokująca. W "Naszej klasie", która zdobyła Nike, najważniejsza polską nagrodę literacką, Tadeusz Słobodzianek pokazuje wydarzenia poprzedzające masakrę, zbiorowe morderstwo i jego wpływ na życie tych, którzy przetrwali. Wydarzenia widzimy oczami kolegów z klasy - Polaków i Żydów. "Nasza klasa" jest przejmującym, pozbawionym uprzedzeń spojrzeniem na akty okrucieństwa i odwagi, z którymi przychodzi się zmierzyć w walce o zachowanie człowieczeństwa.

"Nie można przegapić" /Chicago Tribune/

"Niezwykłe zuchwalstwo prawdziwie imponujące" / Chicago Sun Times/

"Nasza klasa" to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji, Izraelu, na Węgrzech i Litwie. Polska premiera sztuki odbyła się w Teatrze na Woli w reżyserii Ondreja Spišaka, który za ten spektakl został nagrodzony Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 r. budapesztańska "Nasza klasa" otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013, na Litwie nagrodę krytyków za najlepsze przedstawienie sezonu, a Yana Ross za reżyserię spektaklu w Wilnie zdobyła tytuł reżysera sezonu.

(-)
Materiał Teatru
14 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia