A kysz!

"Dziady" - reż. Oskar Sadowski - przed blokiem przy ul. Mickiewicza 34/36 w Warszawie

"Dziady" pod domem Kaczyńskiego. Ludzie krzyczeli: "A kysz!". Zgodnie z zapowiedziami pod domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu odbył się performans "Dziady na Mickiewicza". W wydarzenie zaangażowali się m.in. BAASH, Aga Zaryan, Aleksandra Domańska, Katarzyna Warnke, Marysia Sadowska i Michał Szpak. Usłyszeliśmy także Natalię Przybysz i Krzysztofa Zalewskiego. Sami zobaczcie!

- Jakub Żulczyk o agresorach na wczorajszym marszu: jesteście zdrajcami Polski
- "Annuszka wylała olej". Co oznacza popularny transparent ze strajku kobiet?
- Adam Nowak z Raz, Dwa, Trzy: zmuszanie do heroizmu jest aktem nieludzkim

Za reżyserię performansu odpowiadał Oskar Sadowski, muzykę - BAASH, tekst - Anka Herbut. Projekt był inicjatywą oddolną. W oknach budynków przy ul. Mickiewicza pojawili się m.in.: Aleksandra Domańska, Gosia Gorol, Katarzyna Warnke, Aga Zaryan, Marysia Sadowska, Michał Szpak, Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski.

Wszystko odbyło się przed blokiem przy ul. Mickiewicza 34/36 w Warszawie. W oknach pojawiły się symbole Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, hasła znane z marszów, a także głośniki. To właśnie w tych oknach pojawiały się kolejne zjawy, wygłaszające kwestie z mickiewiczowskich "Dziadów". Przy scenie z Pasterką Zosią, aktorzy przerwali i zaczęli krzyczeć: "Moje ciało, mój wybór!". Potem - "A kysz a kysz!".

Postać Złego Pana aktor - odgrywający tę rolę - wzorował na Jarosławie Kaczyńskim. "Czy widzisz ten nasz krzyż? Nie bierzesz jadła, napoju, zostawże nas w spokoju, a kysz a kysz!" - krzyczą aktorzy, a z nimi zebrany tłum. Chwilę potem wszyscy zaczęli śpiewać utwór Johna Lennona, "Imagine". - Panie Kaczyński, chcemy jednego świata. Nie podzielisz nas - powiedziała w trakcie jedna z aktorek.

Po oficjalnej części, jedno z mieszkań zamieniło się w scenę. Swoje "koncerty" dał Michał Szpak, Krzysztof Zalewski i Natalia Przybysz.

 

"Dziady na Mickiewicza": o co chodzi?
"Dzień zaduszny – dziady, to czas kiedy możemy połączyć się z mocą naszych korzeni, z siłą naszych przodków. Pokłonić się przed tymi, którzy na tej ziemi cierpieli oddać im należyty szacunek, podziękować i pójść dalej wielobarwnym pochodem ku NOWEMU, żeby tworzyć rzeczywistość NOWEJ POLSKI" - napisano w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku. "Pokażmy, że jest nas dużo, że nie damy się zmanipulować. Odprawmy Dziady na ulicy Mickiewicza!".

Organizatorzy zachęcali każdego do udziału w performansie. "Śpiewajmy - tak jakbyśmy śpiewali dla naszych przodków i naszych potomnych, a nie przeciwko komuś. Tańczmy tak, jakbyśmy chcieli wytańczyć cały lęk i gniew. Bądźmy kolorowi, weźmy maseczki i maski i kostiumy. Weźcie instrumenty, lampiony, światełka, latarki".

Wydarzenie miało także "charakter online i w oknach".

(-)
Onet.Kultura
2 listopada 2020
Wątki
A kysz!

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia