A miałem być nauczycielem

O Cezarym Żaku

- Większość mojej rodziny to nauczyciele. Do głowy mi nie przychodziło, żeby robić co innego. Moja mama, moje ciocie, to nauczycielki. Nie chciałem być aktorem. W liceum uczyłem się pilnie języka francuskiego i dobrze go wówczas znałem. Chciałem iść na romanistykę, na Uniwersytet Wrocławski, żeby potem uczyć tego języka - opowiadał Cezary Żak na spotkaniu z widzami w ramach "Wieczorów Mistrzów", organizowanych przez Mazowiecki Teatr Muzyczny.

Żak zdradził, że egzaminy wstępne na studia nie poszły mu jednak dobrze...

- Okazało się, że aby zdać na romanistykę, trzeba nie tylko zaliczyć egzamin z francuskiego, ale też z języka polskiego.

Francuski zaliczyłem śpiewająco, a z polskiego nie zdałem, ponieważ nie przeczytałem "Placówki" Bolesława Prusa. Dziś mogę powiedzieć, że na szczęście nie zdałem tego egzaminu.

Aby uciec od wojska, Żak rozpoczął naukę w szkole pomaturalnej.

- Poszedłem do szkoły pomaturalnej na Naprawę Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Była to roczna szkoła. Mam dyplom, ale do dziś nie wiem, jak działa lodówka czy żelazko - żartuje aktor.

Po roku spędzonym w tej szkole, Żak zdecydował się podejść do egzaminów do szkoły teatralnej. - Ktoś mi powiedział, że nie przyjmują grubych, więc schudłem 18 kg i wydawało mi się, że jestem już niemożliwie chudy. Gdy się dostałem, to tuż po egzaminach stałem na korytarzu i przechodził obok dziekan Igor Przegrodzki. Gdy mnie zobaczył powiedział: "No, nareszcie przyjęliśmy jakiegoś grubasa". Totalnie się załamałem, ponieważ wydawało mi się, że jestem już taki chudy - tak aktor wspomina swoje początki w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Tam zresztą poznał swoją przyszłą żonę, dziś znaną aktorkę, Katarzynę Żak.

Po ukończeniu studiów Cezary Żak występował we wrocławskich teatrach m.in. w Teatrze Współczesnym, gdzie grał duże role, jednak nie zawsze było łatwo.

W 1995 roku wraz z rodziną, przeprowadził się do Warszawy, gdzie w trzy lata później rozpoczął pracę na planie serialu

"Miodowe lata". Rolą Karola Krawczyka artysta podbił serca widzów. Od tamtej pory zagrał kilkadziesiąt ról telewizyjnych i filmowych.

A już w marcu na antenie TVP1 będzie go można oglądać w ósmym sezonie serialu "Ranczo".

(-)
(PAP)
0
Portrety
Cezary Żak

Książka tygodnia

Mitologia grecka i rzymska - Spotkania ponad czasem
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Katarzyna Marciniak

Trailer tygodnia