A przecież człowiek nie rodzi się zły

"Królowa ciast" - reż. K. Kalwat - Teatrze im. Jaracza w Olsztynie

"Królowa ciast" to historia nieszczęśliwych, niespełnionych ludzi. Narastające w nich uczucie frustracji potęguje się do tego stopnia, że rodzi przemoc. Najgorzej dzieje się za ścianą, kiedy drzwi się zamkną. Przestrzeń "Królowej ciast" stanowi zamknięte w czterech ścianach wnętrze zła. Nawet wkraczająca do niej osoba z zewnątrz, która wydaje się, że chce pomóc, okazuje się cynicznym oszustem.

A przecież nikt nie rodzi się zły. Dziedziczymy cechy wyglądu zewnętrznego, charakteru, skłonność do chorób itp., natomiast nasze zachowania wobec innych ludzi są w dużej mierze efektem naśladowania wzorców z najbliższego otoczenia.

"Królowa ciast" wydaje się być sztuką dysonansów, w której przemoc przeplata się z humorystyczną grą słowną, toteż widz nie pogrąża się całkowicie w rodzinnym dramacie dzięki dialogom, które zwyczajnie śmieszą.

Charakterystyczne postaci to z jednej strony uwodzicielska Anikó (Ewa Paluska), sfrustrowana swoim losem jako matki dwóch synów. Z drugiej strony Olga (Wiesława Niemaszek-Szymańska) wyczerpana, zniszczona żona tyrana, ma zamiar popełnić samobójstwo. Stefan (Grzegorz Jurkiewicz) domowy terrorysta, siejący przemoc, strach, sfrustrowany brakiem współżycia z kobietą. Jego postać ukazuje skutek przejmowanych wzorców zachowań od rodziców.

A dzieci? Uczą się brutalnego życia przejmując od najbliższych te najgorsze wzorce, bo skąd mieliby wziąć dobre? Jak żyć, aby przetrwać w tym koszmarze? Między braćmi: Tibim (Marcin Kiszluk) a Zolim (Marcin Tyrlik) już widać symptomy przemocy, także wobec małej kuzynki Eriki (Milena Gauer). Kiedy ona stanie się podobna do nich? Kwestia czasu? Czy można przełamać błędne koło pokoleniowych wypaczeń i złych wzorców?

Spektakl porusza aktualne i ponadczasowe problemy z życia wzięte. Połączenie przewrotności z trudną tematyką czyni go atrakcyjnym dla widza. Brawa należą się aktorom, którzy bardzo dobrze odtwarzają powierzone im role.

Anna Meger
www.olsztyntown.pl
17 października 2012

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...