abdyk - AKCJA!

spektakle i czytania w Teatrze w Oknie

Teatr w Oknie zaprasza na nowy cykl "abdyk-AKCJA!". Już dziś w Teatrze w Oknie monodram "Patryk K.", na podstawie prozy Jerzego Pilcha w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego, a w sobotę, 16 marca - "Scenariusz dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera w reżyserii Pawła Paszty.

Działania w ramach "ABDYK-akcji" to głównie czytania performatywne współczesnej dramaturgii, prezentowane przez zawodowych aktorów. Teksty będą dotykać głównie kwestii wiary, wyborów, posługi papieskiej na świecie i pozycji Kościoła w życiu codziennym.

Kolejne wydarzenie "ABDYK-akcji" to pierwsze z czterech czytań performatywnych, które odbędzie się w Teatrze w Oknie 1 kwietnia. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie komediodramat "Boże mój" izraelskiej autorki Anat Gov, przełożony na język polski przez Agnieszkę Olek. Będzie to pierwsza w Polsce prezentacja tego tekstu.

Następne wydarzenia "ABDYK-akcji" będzie można zobaczyć w Teatrze w Oknie w wybrane poniedziałkowe wieczory kwietnia i maja. Sprawcą zamieszania jest aktor Krzysztof Grabowski.

15 marca, godz. 19

"Patryk K." - monodram na podst. prozy Jerzego Pilcha

wstęp 10 zł

Reżyseria: Krzysztof Grabowski

Występuje: Krzysztof Grabowski

- Patryku! Kim będziesz, jak dorośniesz? - pytali wszyscy, ale zwłaszcza stary.

- Papieżem - odpowiadałem niezmiennie.

Uteatralizowana wersja coraz bardziej popularnego w Polsce "stand-up comedy". Jest to próba wytyczenia i zatarcia granicy między tym, co śmieszne a tym, co tragiczne. Błahe a poważne. Istotne a nieistotne. Wszystko to przykryte opowieścią Patryka, który bez skrępowania mówi o sobie, o swojej rodzinie, swoim życiu seksualnym bądź jego braku. To autobiograficzna opowieść z pozoru normalnego człowieka, w której rodzi się czy też odsłania dewiant...

***

16 marca, godz. 19

"Scenariusz dla trzech aktorów" - spektakl wg tekstu Bogusława Schaeffera

wstęp 10 zł

Reżyseria: Paweł Paszta

Obsada: Marcin Chochlew, Cezary Jankowski, Sebastian Świerszcz

Data premiery: Czerwiec 2012

Czas trwania: 80 minut

Spektakl " Scenariusz dla trzech aktorów" wg tekstu Bogusława Schaeffera to kabaret teatralny. Historia dotyczy spotkania trzech artystów, którym nie wszystko w życiu wychodzi najlepiej, każdy z nich ma jednak wyjątkowo wysokie mniemanie o sobie. Ich próba przygotowania wspólnego przedstawienia zamienia się w serię nieporozumień, wzajemnych docinków i kompromitacji - to wychodzi im doskonale. Spektakl z towarzyszeniem fragmentów muzyki klasycznej łączy inteligentny dowcip i mądrą refleksję. Podczas popisowej sceny zabaw słownych aktorzy improwizują tekst, co sprawia, że spektakl Scenariusza... nigdy nie jest taki sam!

Najsłynniejszego wystawienia tekstu Schaeffera dokonał Mikołaj Grabowski wraz z Andrzejem Grabowskim i Janem Peszkiem w 1988 roku.

***

Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51, Gdańsk

(-)
Materiał Organizatora
15 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia