Absurd i rzeczywistość w Częstochowie

11. Międzynarodowy Przegląd Przedstawień Istotnych Przez Dotyk

"Humanka" Jarosława Murawskiego zrealizowana w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej przez Agatę Puszcz zainaugurowała w piątek w Częstochowie XI Przegląd Przedstawień Istotnych "Przez Dotyk".

Motyw przewodni tegorocznej edycji przeglądu to "Absurd i rzeczywistość".

- Nie sądziliśmy, że ten przegląd tak mocno się u nas zakorzeni, a tymczasem mamy już 11. edycję i widzów, którzy przyjeżdżają z całego regionu - powiedział w piątek PAP dyrektor organizującego wydarzenie Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie Robert Dorosławski.

Przegląd zjawisk teatralnych ostatnich lat, tematów, konwencji i form jest organizowany od 2007 roku. Każdego roku na deskach częstochowskiego teatru można oglądać najciekawsze spektakle głównie polskiej sceny. Zadaniem wybranych przez teatr spektakli jest zaprezentowanie publiczności przedstawień aktualnie ważnych.

- Podczas dwóch ostatnich edycji dominowały tematy trudne, w tym roku chcieliśmy czegoś lżejszego. W kategorii estetycznej absurdu mieści się komizm, mamy więc w programie twórczość Wojciecha Młynarskiego czy Kabaretu Mumio - dodał dyrektor Dorosławski.

Podczas przeglądu, który potrwa do 1 października, widzowie obejrzą też m.in. "Ku Klux Klan. W krainie miłości" Teatru Nowego z Zabrza, "Samobójcę" Teatru Nowego Proxima z Krakowa czy legendarny "Scenariusz dla trzech aktorów" w wykonaniu Andrzeja i Mikołaja Grabowskiego oraz Jana Peszka.

W poprzednich latach tematami przeglądu były m.in. "samotność", "kobieta", "inni", "pogubieni", poruszano też zagadnienia szeroko rozumianej tolerancji, czy relacji dziecko-dorosły.

Anna Gumułka
Kurier PAP
23 września 2017

Książka tygodnia

Polish Theatre after the Fall of Communism
Cambridge Scholars Publishing
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia