Aby wszyscy mogli korzystać z teatru

"Piąta strona świata" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

Spektakl "Piąta strona świata" z tłumaczeniem na język migowy zostanie dziś zaprezentowany w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. To kolejna inicjatywa teatru z cyklu "Teatr Śląski bez granic".

Przedstawienie pt. "Piąta strona świata" w reżyserii Roberta Talarczyka otrzymało w 2013 roku Złotą Maskę za najlepszy spektakl teatralny. - W ramach "Teatru bez granic" odbył się już pokaz "Kontraktu" Sławomira Mrożka z audiodeskrypcją, czyli metodą ułatwiającą osobom niewidomym m.in. odbiór spektakli teatralnych. W sobotę pokażemy "Piątą stronę świata" z tłumaczeniem na język migowy (PJM-Polski Język Migowy). Chcemy, aby wszyscy mogli w pełni komfortowo korzystać z teatralnej oferty - poinformowała kierownik literacki katowickiego teatru Aleksandra Czapla-Oslislo.

Dodała, że teatr posiada stałe udogodnienia m.in. dla widzów niedosłyszących. - Na Dużej Scenie działa pętla indukcyjna, która pomaga usłyszeć każde słowo wypowiadane przez aktorów podczas spektakli. Dla osób zainteresowanych wspomożeniem swojego słuchu przygotowaliśmy dziesięć urządzeń-słuchawek, które są bezpłatnie udostępniane przed każdym spektaklem - zaznaczyła.

"Piąta strona świata" to tytuł książki Kazimierza Kutza, która została wydana w 2010 roku. Autor przyznaje, że jest to opowieść po części autobiograficzna. Jej akcja rozgrywa się między Szopienicami a Mysłowicami i obejmuje niemal całą historię dwudziestego wieku. Opisuje losy jego rodziny i przyjaciół. Kutz pracował nad nią kilkanaście lat. Na jej podstawie Robert Talarczyk wyreżyserował spektakl pod tym samym tytułem w Teatrze Śląskim w Katowicach. Jego premiera odbyła się w lutym ubiegłego roku, obejrzało go dotąd ok. 10 tys. widzów.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zainicjował również przedsięwzięcie, które pozwala tłumaczyć przedstawienia na język angielski. W tej wersji zaprezentowano dotąd przedstawienia "Lot nad kukułczym gniazdem" oraz "Cinema!". Swoją anglojęzyczną premierę będzie miał w czerwcu również spektakl "Skazany na bluesa" poświęcony legendarnemu liderowi grupy Dżem Ryśkowi Riedlowi.

(-)
(PAP)
24 maja 2014

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...