Ach, ten wąsik! – odcinek 2

"Rodzina Addamsów" - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Muzyczny w Gliwicach

Świetnie zbudowany, choć niewysoki, o śniadej karnacji. Ubrany w doskonale skrojony prążkowany garnitur z kamizelką, czasem – w elegancki szlafrok. Zawadiacki błysk czarnych oczu, przystrzyżony krótko na hiszpańską modłę wąsik, a pod nim... dym z ekskluzywnego cygara. Przed Państwem GOMEZ – głowa szalonej rodziny Addamsów, mąż Morticii, ojciec Wednesday i Pugsleya.

Gomez Addams, to jaki mąż i ojciec! Czego by nie powiedzieć o Gomezie Addamsie (a trochę jeszcze powiemy), w powyższych rolach spełnia się znakomicie. Szaleńczo zakochany, namiętnie adorujący Morticię, jest też oddanym ojcem dwojga swoich potomków. Zresztą dogaduje się z nimi bez problemów – sam bowiem ma duszę psotnego, pełnego niespożytej energii i szaleńczych pomysłów chłopca. Ulubionym zajęciem Gomeza są popisy szermiercze, podczas których demonstruje akrobatyczną wprost zręczność. W przerwach zazwyczaj ucina sobie partyjkę szachów z Rączką, ożywioną dłonią zamieszkującą dom Addamsów. Uwielbia też bawić się swoją imponujących rozmiarów kolejką, przy czym największą frajdę sprawia mu powodowanie katastrof na torach.

Jak sam o sobie mówi: „Może i brakuje mi głębi, ale nadrabiam to płytkością". Oraz – co nie bez znaczenia – majątkiem. Addamsowie są bajecznie wprost bogaci, choć źródła milczą na temat pochodzenia tych dóbr. Gomez jest z wykształcenia prawnikiem, ale nie praktykuje w swoim zawodzie, natomiast inwestuje na rynkach akcji – na ogół więcej tracąc niż zyskując.

Obdarzony hiszpańskim temperamentem, żarliwy kochanek, pełen fantazji i entuzjazmu pan bardzo nietypowego domu – nie da się nie polubić Gomeza Addamsa! Z całą pewnością pomogli w tym filmowi odtwórcy roli sympatycznego awanturnika: przede wszystkim John Astin, który występował w amerykańskim serialu z lat 1964-66, później niezapomniany Raúl Juliá w filmach Barry'ego Sonnenfelda „Rodzina Addamsów" i „Rodzina Addamsów 2", którego w ostatniej części („Rodzina Addamsów. Zjazd rodzinny") zastąpił Tim Curry. Ostatnio prawdziwe triumfy święcił Nathan Lane w musicalowej wersji „Rodziny Addamsów" wystawionej w 2010 roku na Broadwayu.

Teraz pozostaje nam jeszcze trochę poczekać aż poznamy gliwickiego Gomeza Addamsa. Do roli tej przygotowują się właśnie Michał Musioł i Tomasz Steciuk. Zobaczymy ich na scenie już w marcu...

(-)
Materiał Teatru
4 lutego 2015

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia