Adam Mickiewicz w Warszawie

Artyści na cokoły - 4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima 2017

Festiwal MATERIA PRIMA zaprasza na odsłonięcie repliki pomnika Adama Mickiewicza będącego wizualnym symbolem Krakowa. Zrobiona w skali prawie 1:1 kopia słynnego „Adasia" zostanie ustawiona w Warszawie na placu Konstytucji, już w środę 28 grudnia.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się o godz. 14.00 z udziałem pomysłodawcy akcji i dyrektora krakowskiego teatru Groteska Adolfa Weltschka oraz zaproszonych gości. Warszawska uroczystość została objęta honorowym patronatem przez Prezydent m. st. Warszawy Hannę Gronkiewicz – Waltz.

Odsłonięcie poprzedzone zostanie – o godz. 13.30 – zorganizowanym przy pomniku briefingiem dla dziennikarzy. Także o tej godzinie swoje przybycie pod pomnik zapowiedziała grupa sojuszników budowy Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich, która w spektakularny sposób wyrazi poparcie dla tej idei. Serdecznie zapraszamy!

Odsłonięcie pomnika jest częścią akcji performatywnej przygotowanej przez teatr Groteska: ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich. Dalekosiężnym celem akcji jest stworzenie Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich, złożonej z pięciu pomników artystów wyłonionych w plebiscycie (głosować będzie można przy pomniku lub przez Internet: www.materiaprima.pl). Do tej pory krakowski Adam Mickiewicz odwiedził Wrocław, Kraków, gdzie zmierzył się z oryginałem, a także Katowice.

Tym działaniem teatr Groteska pragnie zwrócić uwagę na istnienie sztuki wysokiej i podjąć próbę przywrócenia jej właściwego miejsca i rangi w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie sztuka, na jej znaczenie w budowaniu dobrze rozumianej i potrafiącej efektywnie funkcjonować wspólnoty.

Akcja ARTYŚCI na COKOŁY jest zapowiedzią rozpoczynającej się 18 lutego przyszłego roku w Krakowie 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, będącego jednym z najciekawszych przeglądów najlepszych zespołów na świecie. Festiwal udowadnia, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, i że prawdziwa sztuka może fascynować kolejne pokolenia, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania, poglądów politycznych oraz od wieku. Podczas festiwalu zaprezentują się teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii, Litwy. Większość z tych zespołów będzie w Polsce po raz pierwszy.

(-)
Teatr Groteska
28 grudnia 2016

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...