Adam Woronowicz otrzyma dożywotni bilet do kina

"Kamerdyner" - reż. Filip Bajon - Helios Alfa Centrum

Adam Woronowicz będzie specjalnym gościem przedpremierowego pokazu filmu "Kamerdyner". Zaplanowano go w poniedziałek (17.09) w kinie Helios Alfa Centrum.

Mateusz Krol, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej - pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Podczas spotkania jedna z kinowych sal zostanie nazwana imieniem Adama Woronowicza, a sam aktor otrzyma dożywotni bilet wstępu na wszystkie seanse. Początek pokazu o godz. 19.15.

Premiera filmu w reżyserii Filipa Bajona zapowiadana jest na 21 września.

Anna Dycha
bialystokonline.pl
17 września 2018
Portrety
Adam Woronowicz
Wątki
KINO

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...