Agnieszka Dondajewska - sopran

sylwetka

Rodowita poznanianka. Tu ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie rytmiki i fortepianu a następnie wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej. Jeszcze na studiach dokonywała nagrań muzyki filmowej i teatralnej J.P. Kaczmarka. Została nagrodzona na wrocławskim Konkursie Piosenki Aktorskiej, zagrała główną rolę w filmie "A miał być musical" i grała w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Jako dyplomantka zadebiutowała rolą Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” W.A. Mozarta na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, którego solistką pozostaje do dzisiaj.

Stale współpracuje z większością scen operowych w Polsce. Wiele śpiewa na scenach Niemiec, Francji, Luksemburga, Holandii i Belgii. Oklaskiwała ją publiczność festiwali w Xanten, Carcassone, Villach, festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie.

Dorobek artystyczny Agnieszki Dondajewskiej to kilkadziesiąt ról w operach : G.Ph. Telemanna, J. Haydna, G.B. Pergolessiego, W.A. Mozarta, G. Rossiniego, L. van Beethovena, G. Verdiego, G. Donizettiego, St. Moniuszki, G. Pucciniego.

Chętnie wykonuje partie w operach kompozytorów współczesnych: K. Szymanowskiego i K. Pendereckiego. Pojawia się też w repertuarze operetkowym F. Lehara, J. Straussa, C. Muleckera oraz musicalach G. Gershwina, M. Yestona.

Wystąpiła w dwóch mega operach we Wrocławskiej Hali Stulecia. „Carmina Burana” Carla Orffa i największej w dziejach realizacji opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Wzięła udział w realizacji „Podróży do Reims” pod batutą Alberto Zedda w Operze Narodowej. Ostatnio wykonała partię sopranową w „Carmina Burana” w nowej inscenizacji w Katowickim Spodku.

(-)
Materiały OiFP
28 grudnia 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia