Agnieszka Olsten

sylwetka

Studiowała dziennikarstwo (będąc jednocześnie rzecznikiem prasowym Galerii Sztuki Współczesnej w Krakowie i dziennikarką radiową), ale ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie (2002)

Agnieszka Olsten (ur. 1977). Studiowała dziennikarstwo (będąc jednocześnie rzecznikiem prasowym Galerii Sztuki Współczesnej w Krakowie i dziennikarką radiową), ale ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie (2002).

W 2002 roku założyła i była pierwszym reżyserem teatru przy warszawskim Collegium Civitas. Była także związana z niezależną grupą producencką Samsezróbprodakszyn  i Stowarzyszeniem Dramaturgiczno-Teatralnym Drama, utworzonym w 2001 roku przy warszawskim Teatrze Ateneum. Na zawodowej scenie zadebiutowała reżyserując Solo Andrzeja Stasiuka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2002). Na scenie Wybrzeża wyreżyserowała także prapremierę Tlenu Iwana Wyrypajewa (2005) i uczestniczyła w projekcie Szybki Teatr Miejski, przygotowując spektakl podejmujący temat aborcji - Przebitkę Izabelli Wąsińskiej (2004). W 2004 roku z Dariuszem Odiją napisała sztukę na podstawie jego powieści Tartak. Prapremiera odbyła się w krakowskim Teatrze im.Słowackiego (17 września 2004). Współczesne teksty wyreżyserowała ponadto na scenach Teatru Miejskiego w Gdyni – Ontologiczny dowód na moje istnienie Carol Joyce Oates (2003), Wrocławskiego Teatru Współczesnego – Nie do pary Andrew Bovella (2005), Teatru Polskiego we Wrocławiu – LINCZ według jednoaktówek Yukio Mishimy (2007). Dwukrotnie realizowała spektakle na scenie Teatru Narodowego, sięgając tym razem po teksty klasyczne – Norę Henrika Ibsena (2006) i Otella Williama Shakespeare\'a (2008).

Nagrody:
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za reżyserię Solo (2003); tytuł najlepszego wrocławskiego przedstawienia roku 2009 w  internetowym plebiscycie Szczyt Kultury, zorganizowanym przez portal G Punkt dla Samsara Disco.

(-)
Materiały Festiwalu
18 lutego 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia