Akcja poza czasem

"Noże w kurach" - reż. Joanna Zdrada - Teatr Bez Sceny w Katowicach

"Noże w kurach" to udramatyzowany poemat teatralny. W warstwie fabularnej jest to historia skomplikowanego trójkąta postaw. Małżeństwo prostych ludzi, rolników uprawiających ziemię, spotyka na swej drodze człowieka wykształconego - młynarza. Obcego, który odmienia ich życie. Ta historia, prawie biblijna w swojej prostocie, traktuje o namiętnościach, miłości i zbrodni, mając wszelkie znamiona moralitetu .

Jako twórcy przedstawienia, zamierzamy stawiać pytania o to,  na ile los człowieka jest zdeterminowany przez siły niezależne od nas , a na ile zależy od tego co robimy i mówimy. Na ile pozwalamy Złu zbliżyć się do nas, kierowani pierwotnym instynktem, a na ile jego obecność, jest efektem ciekowości świata wpisanej w psychikę człowieka?

Akcję przedstawienia, zamierzamy umieścić poza czasem, raczej w Przyszłości niż Przeszłości. Bohaterowie, robotnicy rolni, to raczej neorolnicy, ludzie, którzy uczą się radzić sobie w rzeczywistości po cywilizacyjnej katastrofie. Może nieco już różnią się od człowieka wspólczesnego, może ich ciała ulegają powolnej degradacji albo mutacji , ale problemy im towarzyszące, są od zawsze takie same.

Andrzej Dopierała
Material Teatru
5 czerwca 2013
Portrety
Joanna Zdrada

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia