Akcja w Pinokiu

"Wiem, co to jest książka"

Teatr Pinokio zaprasza całe rodziny do wspólnego spotkania z książką. 27 lutego o godzinie 16.00 w Teatrze Pinokio rozpocznie się nowa akcja pod nazwą "Wiem, co to jest książka". Pracownicy Teatru będą czytać wybrane książki oraz o nich rozmawiać.

Na pierwszym spotkaniu przybliżymy wiersze Juliana Tuwima z książki "Tuwim. Wiersze dla dzieci" wydawnictwa Wytwórnia. Opowiemy też o ilustracjach Małgorzaty Gurowskiej i Marty Ignerskiej. Następnie uczestnicy spotkania będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach "Zaprojektuj wagon", który po spotkaniu, niczym tuwimowska lokomotywa, odjedzie do Laosu i Brazylii! O 18.00 rozpocznie się koncert "Urok Tuwima" w ramach cyklu "Pinokio na dobranoc".

Pierwsze spotkanie z książką poprowadzą: Olga Jagnicka, Małgorzata Loeffler i Kamila Majchrzycka

Zapisy na spotkanie: tel. 42 636 66 90 oraz olga@teatrpinokio.pl

Wstęp wolny.

"Tuwim. Wiersze dla dzieci" Tekst: Julian Tuwim

Ilustracje: Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias, Justyna Wróblewska

Zbiór 28 wierszy dla dzieci Juliana Tuwima. Wszyscy je znamy, mają już 75 lat. W tej książce klasykę poddano interpretacji najmłodszego pokolenia polskich ilustratorek. Pierwsze wydanie w 2007 roku było prawdziwym graficznym przełomem na rynku książek dla dzieci. Do współpracy zaproszono najbardziej utalentowane, ale i debiutujące ilustratorki, których świeża i odważna interpretacja klasyka wywołała rewolucję. Okazało się, że potraktowanie młodego czytelnika jako odbiorcę sztuki jest możliwe i bardzo potrzebne.

To najbardziej obsypana nagrodami książka Wytwórni. W 2008 roku zdobyła jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja oraz Wyróżnienie Specjalne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2008". W 2009 roku książkę dostrzegło jury Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB) przyznając wydawnictwu Wyróżnienie Specjalne.

Edycja 2013 jest wyjątkowa. Nie jest identyczna z poprzednimi wydaniami. Wydarzeniem bez precedensu na naszym rynku jest publikacja zbioru z pięcioma różnymi okładkami, specjalnie zaprojektowanymi przez pięć ilustratorek. Każdy ma szansę wybrać swoją ulubioną! Przy składaniu zamówienia i wypełnianiu formularza prosimy w rubryce "uwagi" opisać wybraną okładkę lub wpisać nazwisko jej autora.

"Wiem, co to jest książka"

Celem nowego projektu jest popularyzowanie literatury i czytelnictwa wśród dzieci oraz ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na fakt, że książki nie tylko poszerzają wyobraźnię dziecka, ale uczą też twórczego myślenia, ułatwiają odkrywanie świata.

Nadrzędnym celem projektu jest popularyzacja współczesnej literatury dla dzieci, ze szczególnym akcentem na współczesną ilustrację. Teatr Pinokio od kilku lat współpracuje z najwybitniejszymi współczesnymi ilustratorkami: Martą Ignerską, Grażką Lange, Aleksandrą Woldańską-Płocińską czy Aleksandrą Cieślak.

Do dyskusji o książce Teatr zaprasza całe rodziny, pedagogów, psychologów i wszystkich tych, dla których książka jest ważna.

Spotkaniom towarzyszą warsztaty, na których uczestnicy wraz z prowadzącymi będą przygotowywać tematyczną paczkę dla dzieci z różnych stron świata. Każdy, kto weźmie udział w warsztatach, otrzyma pinokiowy kwit z potwierdzeniem wysyłki. Osoby, które zbiorą 5 potwierdzeń do końca sezonu artystycznego 2013/2014, otrzymają bezpłatne wejściówki na spektakle z repertuaru Teatru Pinokio ważne do końca 2014 roku.

Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu przed spektaklami w cyklu "Pinokio na dobranoc". Pinokio na dobranoc to cykl spektakli popołudniowych (w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 18.00). W ten sposób Teatr Pinokio w Łodzi chce powrócić do miłej tradycji grania wieczornych spektakli dla całych rodzin. To propozycja dla rodziców i opiekunów, którzy poszukują w ciągu tygodnia ciekawego i kreatywnego pomysłu na spędzanie czasu ze swoimi pociechami.

(-)
Materiał Teatru
21 lutego 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...