Aktor od Solskiego sekretarzem ZASPu

Jerzy Pal sekretarzem krakowskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich

ZASP jest stowarzyszeniem działającym od 1918 roku. Zrzesza artystów m.in.: teatru, filmu i radia. Do jego podstawowych działań należy reprezentowanie interesów środowiska teatralnego wobec władz państwowych, miejskich i samorządowych. Jako organizacja środowiskowa posiada licencję na ochronę praw autorskich artystów wykonawców.

Nowy sekretarz dopowiadać będzie za kontakty z władzami samorządowymi, a także za kontakty z mediami. W kwietniu będzie jednym z reprezentantów na Walnym Zjeździe ZASP w Warszawie. Do zarządu weszli nowi ludzie z wielkimi planami i pomysłami na pracę dla środowiska aktorskiego regionu. Kończymy spory i jałowe kłótnie, nadszedł czas na konsolidację naszej społeczności. Dość z precedensami, gdy o sprawach regionu decydowały centralne władze ZASP, nie znające specyfiki terenu, np. przy opiniowaniu dyrektorów lokalnych instytucji" - mówi Jerzy Pal. Przypomnijmy, że krakowski oddział ZASP reprezentuje teatry w Krakowie, Kielcach, Tarnowie, Rzeszowie i Zakopanem. Przewodniczącą oddziału została ponownie Barbara Szałapak.

Jerzy Pal jest absolwent Szkoły Teatralnej przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i wydziału Teatrologii w PWST w Warszawie. Na początku lat osiemdziesiątych debiutował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w spektaklu "Szewcy" - Witkacego ( reż. M.Kochańczyk). Związany był również z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Satyry "Maszkaron", Ludowym w Krakowie oraz Nowym w Łodzi. Zagrał w kilkunastu serialach telewizyjnych ("Faceci do wzięcia", "Klan", "M jak miłość", "Plebania", "Majka", "Julka", "Prawo Agaty"), czterdziestu reklamach telewizyjnych, teledyskach muzycznych, filmach (ostatnio jako dyrektor szkoły w "Papuszy", reż. J.Kos-Krauze, K.Krauze). Działa jako prezes w Stowarzyszeniu na Rzecz Jaworek, udziela się charytatywnie, współpracuje z młodzieżą. Do zespołu tarnowskiego teatru dołączył w 2011 roku. Aktualnie na deskach Solskiego można go zobaczyć w: "Powrocie krasnoludków", "Lokomotywie II", "Babcia mówi pa pa", "Pięknej Lucyndzie", "W pokoju obok", "Trzech siostrach", "Makbecie", "Szwejk. Na tyłach", "Koledze Mela Gibsona", "Bracie naszego Boga", a już 22 marca będzie go można zobaczyć w najnowszej premierze "Jakobi i Leidental" Hanocha Levina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.

(-)
Materiał Teatru
13 lutego 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...