Aktor pisze

Jerzy Stuhr - "Stuhrowie. Historie rodzinne"

Znany aktor i reżyser tym razem wystąpił jako autor książki "Stuhrowie. Historie rodzinne".

Opolska Fabryka Inspiracji odeszła od formuły promowania poprzez spotkania autorskie jedynie książek drukowanych w Opol-grafie.

- Bardzo dużo ludzi mówi, że tę książkę szybko się czyta - zakomunikował w odpowiedzi na uwagę, która padła ze strony tłumnie zgromadzonej publiczności. - A czasem zwierzają się: "Kiedy ją przeczytałem, zacząłem segregować zdjęcia rodzinne". Cieszę się, że z lektury czerpią jakiś wymierny pożytek.

Podobnie rozpoczynał pracę nad własną książką - od porządkowania pamiątek po antenatach. Na stronach "Stuhrów..." można przeczytać, że pisząc ją, zapewnił sobie podróż w głąb siebie. - Między innymi dowiedziałem się, skąd pochodzę, że pradziadowie przybyli z Dolnej Austrii. Że moje korzenie są zanurzone w kulturze pomiędzy Krakowem, Pragą, Wiedniem - opowiadał Jerzy Stuhr.

Usłyszeliśmy przy okazji, że przekonanie, iż zawód aktorski wymaga wielkiego fizycznego zaangażowania, w jego przypadku rodziło się w Opolu, podczas oglądania w Teatrze 13 Rzędów Ryszarda Cieślaka. - M.in. dlatego wasze miasto wspominam z takim sentymentem - zwierzył się wczorajszy gość.
(mw)

Danuta Nowicka
Nowa Trybuna Opolska
18 kwietnia 2009
Portrety
Jerzy Stuhr

Książka tygodnia

Zapiski z niełatwych czasów
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier