Aktor pisze

Jerzy Stuhr - "Stuhrowie. Historie rodzinne"

Znany aktor i reżyser tym razem wystąpił jako autor książki "Stuhrowie. Historie rodzinne".

Opolska Fabryka Inspiracji odeszła od formuły promowania poprzez spotkania autorskie jedynie książek drukowanych w Opol-grafie.

- Bardzo dużo ludzi mówi, że tę książkę szybko się czyta - zakomunikował w odpowiedzi na uwagę, która padła ze strony tłumnie zgromadzonej publiczności. - A czasem zwierzają się: "Kiedy ją przeczytałem, zacząłem segregować zdjęcia rodzinne". Cieszę się, że z lektury czerpią jakiś wymierny pożytek.

Podobnie rozpoczynał pracę nad własną książką - od porządkowania pamiątek po antenatach. Na stronach "Stuhrów..." można przeczytać, że pisząc ją, zapewnił sobie podróż w głąb siebie. - Między innymi dowiedziałem się, skąd pochodzę, że pradziadowie przybyli z Dolnej Austrii. Że moje korzenie są zanurzone w kulturze pomiędzy Krakowem, Pragą, Wiedniem - opowiadał Jerzy Stuhr.

Usłyszeliśmy przy okazji, że przekonanie, iż zawód aktorski wymaga wielkiego fizycznego zaangażowania, w jego przypadku rodziło się w Opolu, podczas oglądania w Teatrze 13 Rzędów Ryszarda Cieślaka. - M.in. dlatego wasze miasto wspominam z takim sentymentem - zwierzył się wczorajszy gość.
(mw)

Danuta Nowicka
Nowa Trybuna Opolska
18 kwietnia 2009
Portrety
Jerzy Stuhr

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

5. Międzynarodowy Fest...
Adolf Weltschek
W tegorocznym programie znalazło się ...