"Aktor zdemaskowany..."

Na scenie Siemaszkowej

W najbliższy piątek, 26 października o godz. 12 Teatr im. Siemaszkowej zaprasza na premierę przedstawienia "Aktor zdemaskowany albo Co (tu) jest grane?!".

"Aktor zdemaskowany albo Co (tu) jest grane?!" to jednoaktówka będąca częścią projektu edukacyjnego pod nazwą "Teatr w 5 (łatwych) lekcjach".

W sztuce zaprezentowany zostaje fenomen zwielokrotnionej tożsamości aktora, który oddając swoją prywatność granej przez siebie postaci, musi każdorazowo sam wyznaczyć granicę dzielącą tożsamość "prawdziwą" od "fikcyjnej". Sztuka zwraca także uwagę na kwestię ochrony własnej intymności oraz problem ekshibicjonizmu w zawodzie aktora. Pokazując proces budowania fikcyjnej - scenicznej tożsamości przez aktora, "Aktor zdemaskowany" tropi moment przeistoczenia w kogoś innego. Pyta o wyznaczniki "ja" w teatrze i w życiu.

Projekt "Teatr w 5 (łatwych) lekcjach", którego częścią jest sztuka "Aktor zdemaskowany albo Co (tu) jest grane?!" dla młodej widowni ma być dobrym pretekstem do samodzielnej refleksji na temat teatru oglądanego "od kulis". Dla nauczycieli - przeżytą wspólnie z wychowankami przygodą. Ale najważniejsze, by dla obu stron teatralnej rampy był to prawdziwy, żywy teatr. Projekt ten pomaga, niwelując naturalne poczucie niekompetencji, zbliżać do teatru, nie odzierając go z tajemnicy właściwej sztuce. Ma pomagać młodym odbiorcom poczuć niekłamaną przyjemność towarzyszącą udziałowi w teatralnej wspólnocie ludzi twórczych - czujących i myślących swobodnie (bez obaw i nieuzasadnionych kompleksów).


Komedia "Aktor zdemaskowany albo Co (tu) jest grane?!" napisana i wyreżyserowana została przez Remigiusza Cabana. Scenografię i kostiumy zaprojektował Krzysztof Szczęsny. Na scenie wystąpią: Józef Hamkało, Adam Mężyk, Grzegorz Pawłowski oraz Katarzyna Bieniek (gościnnie).

Premiera 26 października 2012 r. Scena RING

Następne spektakle: 30 października, 6 i 7 listopada.

(-)
Materiał nadesłany
25 października 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...