Aktorka Teatru im. Osterwy Jadwiga Jarmuł zmarła wczoraj

mniała 60 lat

Aktorka Teatru im. Osterwy Jadwiga Jarmuł zmarła wczoraj. Miała 60 lat - poinformował PAP dyrektor artystyczny teatru Krzysztof Babicki. Aktorka zmagała się z ciężką chorobą.

Jadwiga Jarmuł ukończyła PWST w Warszawie. Jeszcze w szkole teatralnej zagrała Zosię Nibekównę w "Małym dworku" Stanisława Ignacego Witkiewicza. 

Swoją biografię artystyczną związała z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie - w latach 1972-1976, potem, od roku 1976 do 1978 z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i ponownie ze sceną lubelską od 1978 do 1998 r. 

- Od początku swojej kariery zawodowej, od 1972 r., pracowała w lubelskim teatrze Osterwy. I była aktywna do ostatnich dni - powiedział Babicki. 

Zagrała kilkadziesiąt ról. Wśród jej wielkich i znaczących kreacji aktorskich, jakie stworzyła, Babicki wymienił m.in. Babę w "Pieszo" Sławomira Mrożka, Starą w "Krzesłach" Eugene Ionesko, Lizawietę w "Idiocie" według Fiodora Dostojewskiego, żonę burmistrza w komedii "Niewolnice z Pipidówki" Michała Bałuckiego. 

- Wachlarz jej możliwości aktorskich był bardzo szeroki, od ról komediowych po Dostojewskiego czy Ionesco. Bardzo trudno będzie taką aktorkę zastąpić w teatrze - powiedział Babicki. 

Jak dodał, Jadwiga Jarmuł umiała być partnerem nie tylko dla aktorów swojego pokolenia, ale też potrafiła świetnie współpracować z młodymi. - Praca z nią była dla nich cennym doświadczeniem i świetną szkołą aktorstwa - zaznaczył Babicki. 

- Była lubiana przez lubelską publiczność. Widzowie zwłaszcza cenili jej role komediowe - powiedziała Małgorzata Gnot, sekretarz literacki teatru Osterwy. Jak dodała. Aktorka w 2006 roku głosami czytelników Kuriera Lubelskiego znalazła się w złotej dziesiątce kobiet w plebiscycie na Lubliniankę roku, za rolę Matki w sztuce Petera Zelenki \'Opowieści o zwyczajnym szaleństwie". 

Twórczość aktorki bywała nagradzana. W 1999 roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Brześciu "Biała Wieża" została uhonorowana nagrodą za najlepszą rolę żeńską - za rolę Starej w przedstawieniu "Krzesła" Ionseco w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W roku 2006 otrzymała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego.

(-)
PAP
6 maja 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia