Aktorska miodność absolutna

Ich czworo" - reż. Małgorzata Bogajewska - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Spektakl Ich czworo Gabrieli Zapolskiej z Teatru Jaracza w Łodzi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, a zaprezentowany podczas 40. OKT "Klasyka Polska 2015", podbił serca opolskiej publiczności. W pełni zasłużona owacja na stojąco z rzęsistymi brawami. Bezsprzecznie mistrzowska gra aktorska nadała tekstowi Zapolskiej wspaniałej nośności i wibrującego wydźwięku.

Spektakl wywołuje emocje najwyższej próby, a miodność bijąca ze sceny jest absolutna. Frymuśny, pikantny, wspaniale wyreżyserowany i podany w świątecznej oprawie, z miejsca zatrzymuje, zastanawia, wodzi publikę za nos od absolutnej ciszy, po salwy śmiechu. Niezbyt często spotyka się tak wysokiej klasy grę aktorską wszystkich postaci na scenie. Tu nie ma ani cienia potknięć, czy słabszej gry. To aktorstwo godne złotego lauru, a publiczność łódzkiej wypada pozazdrościć możności codziennego obcowania z realizującymi spektakl aktorami. Zresztą, pozwoliliśmy sobie zadzwonić do kasy teatru w Łodzi z próbą zarezerwowania biletów na ten spektakl, by jeszcze raz nacieszyć oczy i duszę. Od kasjerki usłyszeliśmy: "Na ten tytuł wszystkie bilety są wyprzedane". Nic dodać, nic ująć.

Przed opolską publicznością w mistrzowskich rolach wystąpili: Michał Staszczak jako Mąż, Gabriela Muskała jako Żona, Maja Pankiewicz jako Dziecko (Zagrać emocje dziecka, tak jak to uczyniła pani Pankiewicz - niesamowite!), Sambor Czarnota jako Fedycki, Katarzyna Cynke jako Panna Mania, Izabela Noszczyk jako Wdowa oraz cudowni kolędnicy nadający całości bajeczny klimat (muzyka na żywo w spektaklu, to wspaniała rzecz): Szymon Jakubas (skrzypce), Leszek Kołodziejski (akordeon), Marcin Wojsznarowicz / Sławomir Ostrowski (tuba). Wielkie i w pełni zasłużone brawa dla wszystkich.

Mateusz Rossa
www.tekturaopolska.pl
21 kwietnia 2015

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia