Aktorzy powalczą o statuetkę Małego MONO

3. Festiwal Monodramu MONOwMANU

Sześciu aktorów w sześciu teatralnych opowieściach. Wojciech Skibiński, Sławomir Pacek, Piotr Kondrat, Anna Wojnarowska, Witold Kopeć i Sławomir Holland walczyć będą o statuetkę małego mono już od 13 grudnia w Teatrze Małym w Manufakturze.

III Łódzki Festiwal Monodramu rozpocznie "Jak to było naprawdę" według Antoniego Słonimskiego w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego. Aktor charakterystyczny, znany jest kinomanom z niezliczonych ról drugoplanowych. W trakcie swojej kariery wiązał się z wieloma teatrami, głównie warszawskimi. Jako adept zaczynał w Teatrze Nowym. Później przyszedł czas na Narodowy, Współczesny, Ateneum, Powszechny, Dramatycznya także wiele innych, poza stolicą.

Jako drugi - w nieco lżejszym repertuarze - w czwartek wystąpi Sławomir Pacek. Aktor na co dzień związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, znany też z serialowych ról wcieli się w męża w spektaklu "Facet mojej żony", wyreżyserowanym przez Natalię Fijewską-Zdanowską. Będzie współczesnym małżonkiem, który nie tylko ugotuje, pozmywa i posprząta, ale też da swojej żonie pełnię swobody w rezygnacji z monogamii.

W piątkowym programie zaprezentują się Anna Wojnarowska i Piotr Kondrat. "Ismena, nieopisana siostra" w reżyserii Jolanty Danejko to spektakl-zwierzenie, w którym widzowie poznają dziewczynę pragnącą wyrazić swoje uczucia. Jednak z powodu goryczy "nieopisania" pozostaje cieniem innych. Drugą propozycją dla widzów będzie "Shylock", czyli najciekawsza część "Kupca weneckiego". Skomplikowane wnętrze szekspirowskiego bohatera ukaże Piotr Kondrat, który zamiast bezwzględnego, przebiegłego lichwiarza odsłoni człowieka poniżonego, oszukanego, szukającego odwetu na świecie wyniosłych chrześcijan.

15 grudnia "Trzy rozmowy z Panem Herbertem_ przeprowadzi Witold Kopeć, będący jednocześnie reżyserem monodramu. Aktor ma na swoim koncie ponad 100 ról filmowych, teatralnych i radiowych. Potem widzowie wysłuchają "Josela Rakowera rozmowy z Bogiem" Zvi Kolitz. Na deskach teatru pojawi się Sławomir Holland. Miłośnikom teatru znany z bydgoskiego Teatru im. Hieronima Konieczki.

Ostatni dzień festiwalu zakończy pozakonkursowy mini recital wokalistki jazzowej - Małgorzaty Hutek który rozpocznie się o 21:15. I wreszcie finał - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Spośród sześciu przedstawień jury - Edward Wojtaszek (reżyser), Loretta Cichowicz (aktorka), Marek Bielacki (teoretyk teatru) i Anastazy Pierzgalski (student kulturoznawstwa i sekretarz jury) - wybierze laureata, który otrzyma Grand Prix Festiwalu - statuetkę Małego MONO. Swoją nagrodę przyzna również publiczność.

***

Wszyscy, którzy zechcą wybrać się na MONOwMANU mogą kupić karnet na cały festiwal za 50 zł. Jeżeli ktoś zainteresowany jest programem konkretnego dnia, za wejście zapłaci 20 zł. Bilet na jeden spektakl kosztuje 15 zł.

(-)
Materiały organizatra
11 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...